1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Tabip odalarından ‘Sağlık koridoru’ talebi
Tabip odalarından ‘Sağlık koridoru’ talebi

Tabip odalarından ‘Sağlık koridoru’ talebi

Bölgedeki tabip odaları, kuşatma altındaki merkezlerde yaralılara müdahale edilemediği için basit yaralanmalardan dahi ölümlerin yaşandığına dikkat çekerek, görevlerini yapabilmeleri için kolaylık sağlanmasını istedi.

A+A-

Sağlıkçılar, ihtiyaç sahibi insanların bir an önce sağlık hizmetlerine ulaşımının sağlanacağı "sağlık koridoru" oluşturulması talebinde bulundu.
 
Diyarbakır, Ağrı, Batman, Bitlis, Mardin, Muş, Siirt, Şırnak, Urfa, Van-Hakkari tabip odaları ile Adıyaman Demokratik Hekim Girişimi, bölgedeki savaş ortamında sağlık hizmetinin durumuna ilişkin ortak yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, çatışma ortamlarından kaynaklı yaralanmaları ve ölümleri "önlenebilinir bir halk sağlığı" sorunu olarak görmenin, en temel hekimlik değerlerinden biri olduğu belirtilerek, “Bu değerin gereği olarak, sağlık sorunu olan-olmayan insanların silahlar nedeniyle yaralanmasını veya ölmesini engellemek amacıyla mutlak gereklilik, toplum olarak 'barış' içerisinde yaşamayı başarabilmektir. Aylardır bölgemizde yaşanan çatışmalı ortamda; temel yaşam hakkı konusundaki ihlaller ve yaralanmış insanların sağlık hizmetlerine ulaşamaması nedeniyle yaşamını yitirdiklerine dair somut olgular veya iddialar bulunmaktadır” denildi.
 
“Cizre'de yaralılar yaşamını yitirmeye devam ediyor”
 
Sağlık hizmetlerine ulaşımın engellendiği su ve gıda gibi en temel ihtiyaçların karşılanamadığı adı konulmamış acımasız ve hukuksuz bir savaş sürecinin dünya ve insanlığın gözü önünde yaşandığına dikkat çekilen açıklamada, Cizre'de 5 katlı bir binanın bodrum katında 5 günden beri yaralıların ambulans beklediği ve yaralıların yaşamlarını yitirmeye devam ettiğine vurgu yapıldı.
 
'Hastaneler çatışma alanına dönüştürüldü'
 
Hastanelerin karargâha dönüştürüldüğü, sağlık çalışanlarının yaralıya müdahale ederken, hedef gözetilerek öldürüldüğü bir ortamda hekimlik yapmaya çalıştıklarının vurgulandığı açıklamada, Türkiye'nin de taraf olduğu pek çok uluslararası sözleşme gereği her türlü savaş ve çatışma koşullarında sağlık çalışanlarının ve hastanelerin korunması gerekirken birer çatışma mekanı haline dönüştürüldüğü ifade edildi.
 
'Sağlık emekçileri hedef haline getiriliyor'
 
Sağlık emekçilerinin zor koşullar altında görevlerini yapmaya çalıştığını, ancak çeşitli gazetelerde hedef gösterildiklerine, soruşturma, tutuklama ve baskılar ile sindirilmeye çalışıldığına değinilen açıklamada, “Yaşatmaya adanmış bir mesleğin mensupları olarak bizler çatışma ortamlarından kaynaklı ölümlerin ve yaralanmaların önlenebilinir bir halk sağlığı sorunu olduğu gerçeğiyle sağlığın olmazsa olmaz koşulunun toplumsal barış olduğunu biliyoruz. Başta çocuk ve kadınlar olmak üzere sivillerin katledilmesine, sağlık hizmetlerine ulaşımın engellenmesine seyirci kalmak istemiyoruz. İnanıyoruz ki silahlar susturulursa akabinde söz daha da kıymetlenecek ve toplumsal sorunlarımızı daha kolay çözebileceğiz" denildi.
 
Tabip odalarının açıklamasında şu talep ve çağrılar yapıldı:
 
* Bölgemizi ve ülkemizi kasıp kavuran ve yoğun acıların yaşanması neden olan çatışmalı ortamın son bulması için ilgili taraflar: silahları susturmalı

* Temel Yaşam Hakkı ve Sağlık Hakkı ihlallerine neden olan sokağa çıkma yasakları bir an önce kaldırılarak, yurttaşların sağlık hizmeti almasına engel olan tüm uygulamalara son verilmeli, yas süreci açısından cenazelerin aileleri tarafından definlerinin sağlanması için ivedilikle gerekli koşullar sağlanmalı

* Sağlık kurumlarının askeri amaçlarla kullanılmamalı; çatışma mekanı olmaktan çıkarılmalı; sağlık kurumları ve sağlık çalışanlarına yönelik tüm saldırılar durdurulmalı

* İhtiyaç sahibi insanların bir an önce sağlık hizmetlerine ulaşımının sağlanacağı bir "sağlık koridoru" oluşturulması gerektiğini talep ediyor”

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler