1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Suyun yüzde 43’ü musluktan akmadan kayboluyor
Suyun yüzde 43’ü musluktan akmadan kayboluyor

Suyun yüzde 43’ü musluktan akmadan kayboluyor

Altyapı ve Kazısız Teknolojiler Derneği (AKATED) Başkanı Yasin Torun, Türkiye’deki su kaybının vahametini aktardı.

A+A-

 Su kaybı maliyetinin yılda 5 Milyar TL olduğunu anlatan Torun, Suyun yüzde 43’ü musluktan akmadan kaybolduğunu belirtti.

Bu durum karşısında Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın himayelerinde Su Yönetimi Genel Müdürlüğü, AKATED, Su Kayıp ve Kaçakları Türkiye Forumu ile birlikte aralarında Diyarbakır’da bulunduğu 30 büyükşehir belediyesine bağlı su ve kanalizasyon idarelerinin genel müdürleri bir araya gelerek bu konuyu tartışacak.


Türkiye'de yıllık 2 milyar metreküp su, yani barajdan çıkan suyun yüzde 43’ü henüz musluğa ulaşmadan kaybolup gidiyor. Su kaybının ülke ekonomisine maliyeti yılda 5 milyar TL. İklim değişikliği ve eskiyen altyapılar nedeniyle yaşanan su sıkıntılarına dikkati çekmek, kayıp ve kaçak su konusunda çözüm üretmek amacıyla 28-29 Eylül 2015 tarihlerinde İstanbul’da Su Kayıp ve Kaçakları Türkiye Forumu düzenleniyor.


Nüfus ve gelir düzeyinin yükselmesiyle birlikte her geçen gün suya olan talep artıyor; ancak su kayıp ve kaçakları nedeniyle suyumuzun yüzde 43’ünü daha görmeden kaybediyoruz. Gerek eskiyen altyapılardan gerekse iklim değişikliğinden kaynaklanan su kayıp ve kaçakları, su tüketiminin en yoğun olduğu Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında 2 katına çıkıyor.
 
Su kayıplarını yüzde 10 seviyelerine getirmeliyiz


Altyapı ve Kazısız Teknolojiler Derneği (AKATED) Başkanı Yasin Torun Türkiye’deki su kaybının vahametine işaret ederek, şunları anlattı:

“Yeni su kaynakları bulmak, kaynaktan alınan suyun içilebilir su kalitesinde arıtılmasını sağlamak ve bu işlemlerin ardından bu su kaynağını yerleşim yerine getirebilmek hem ekonomik açıdan hem de teknik açıdan maliyetli bir işlem. Bu nedenle de yeni su kaynağı arayışına başlamadan önce, mevcut şebekedeki su kayıplarının azaltılmasıyla ilgili çalışmalara öncelik verilmeli. Ülkemizde suyumuzun yüzde 43 gibi büyük bir oranını daha musluğa ulaşmadan kaybediyoruz. Bu da her yıl ülke ekonomisinden 5 milyar TL’nin boşa gitmesine neden oluyor. Gelişmiş ülkelerde su kayıp oranları yüzde 10 ila 20 arasında. İstanbul’da 28-29 Eylül tarihlerinde düzenleyeceğimiz Su Kayıp ve Kaçakları Türkiye Forumu’nda, Türkiye’de su kayıp ve kaçakları ile nasıl mücadele edileceğini ve ülkemizdeki kayıp ve kaçaklarını gelişmiş ülkeler seviyesine nasıl getireceğimizi tartışacağız.”
 
Avrupa Birliği vizesi için suyumuza sahip çıkmalıyız


Resmi Gazete’de 2014 tarihinde yayınlanan ‘İçme Suyu ve Dağıtım Sistemlerinde Su Kayıplarının Kontrolü Yönetmeliği’ndeki değişiklikten bahseden Yasin Torun, belediyeler ve su kanalizasyon idarelerinin mevcut kayıp ve kaçak oranlarını 5+4 yıl içinde yüzde 25 seviyesine çekmek durumunda kalacaklarını vurguladı. AKATED Başkanı, AB üyelik normlarının şartlarından birinin de su kayıp ve kaçakları konusunda mücadele olduğunu değinerek AB’ye adaylık süreci devam eden Türkiye için bu konunun son derece önemli olduğunun altını çizdi.


Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın himayelerinde Su Yönetimi Genel Müdürlüğü’nün destekleriyle AKATED tarafından MCI’ın organizasyonuyla düzenlenen Su Kayıp ve Kaçakları Türkiye Forumu, aralarında Diyarbakır’ın da bulunduğu 30 büyükşehir belediyesine bağlı su ve kanalizasyon idarelerinin genel müdürlerini de bir araya getirecek.
 
DİSKİ Su israfı bilgilendirme çalışmaları  ve farkındalık kampanyası başlattı


Diyarbakır’ın su ile ilgili sorununu bulunmadığını geçmiş yıllarda sıkça ifade eden Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) yetkilileri, geçtiğimiz günlerde su israfı noktasında özellikle ilkokul çağındaki çocuklar ve gençlerin eğitimiyle ilgili çalışmalar başlatmış, gelecekte olası muhtemel su sıkıntısının önüne geçmek için çalışmalarını hızlandırmıştı. Su Farkındalık kampanyası başlatan DİSKİ, bundan olumlu bir netice elde etmiş, bu gibi kampanyaların devam edeceği ifade edilmişti. 
 
Su politikaları netleşecek


DİSKİ, bununla birlikte gelecek nesillere aktarımı için su ile ilgili çalışmalarını hızlandırırken, yakın zamanda su ve suyun doğru kullanımı konusunda izlenecek politikaların daha da netleşeceği ifade ediliyor.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler