1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Suyun doğru kullanımı için üç kısa film
Suyun doğru kullanımı için üç kısa film

Suyun doğru kullanımı için üç kısa film

Suyun doğru kullanımı konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan “Damlaya Damlaya Çöl Olur Projesi” kapsamında ikişer dakikalık üç film çekildi. Öğrenciler bugünlerde bir su sergisi açmaya hazırlanıyor.

A+A-

Diyarbakır Kent Konseyi Gençlik Meclisi Doğal Su Kaynaklarını Koruma ve Yaşatma Grubu üyesi Vedat Elibal, Merve Demirdağ, Cihan Birtan ve Reyhan Aksoy'un suyun bilinçli kullanımı konusunda farkındalık yaratmak amacıyla başlattığı “Damlaya Damlaya Çöl Olur Projesi” sinema, tiyatro ve fotoğraf atölyelerinde yapılan çalışmalarla devam ediyor.

Atölye çalışmaları kapsamında su tasarrufu ile ilgili ikişer dakikalık üç kısa film çekildi. 10 gencin yer aldığı film çekimlerinde suyun tasarruflu kullanımı ele alındı. Her film suyun bilinçli kullanımı ortak temasını işliyor. Banyoda duş alan, traş olan ve mutfakta bulaşık yıkayan insanlar bir anda kendilerini susuz buluyorlar. Musluklarından sürekli olarak akıttıkları sular bir anda kesilince şaşkınlık yaşıyorlar.

Fotoğraf sergisi yapılacak

Doğal Su Kaynaklarını Koruma ve Yaşatma Grubu bugünlerde bir sergi açma hazırlığı da yapıyor. Yaşları 7 ila 11 arasındaki dezavantajlı 20 çocuk Kibar Süvari tarafından verilen fotoğraf atölyesine katıldı. 1 hafta süren eğitimlerin ardından öğrenciler kendilerine verilen fotoğraf makineleriyle su temalı fotoğraflar çekti. Fotoğraflar bugünlerde sergilenecek.

Tiyatro oyunu sahneleyecekler

Diğer yandan tiyatro atölye çalışmaları da devam ediyor. Sümerpark Ortak yaşam Alanı'nda drama eğitmenleri tarafından verilen eğitimlere 10 öğrenci katıldı. Eğitimlerin ardından öğrenciler yazdıkları bir tiyatro metnini sahneleme imkanı bulacak. Oyunlar Bağlar ve Yenişehir ilçelerinde belirlenen üç pilot mahallede oynanacak.

Avrupa Birliği Eğitim ve Kültür Genel Merkezi-Gençlik Programları tarafından kabul edilen “Damlaya Damlaya Çöl Olur Projesi” dünyadaki su sorunundan hareketle Diyarbakır'da suyun bilinçli kullanımı ve su tasarrufu konusunda farkındalık yaratmayı amaçlıyor. “Damlaya Damlaya Çöl Olur Projesi”ne, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, DİSKİ Genel Müdürlüğü, Valilik, Milli Eğitim Müdürlüğü, Diyarbakır Kent Konseyi, Gençlik ve Değişim Derneği ve kentteki sivil toplum kuruluşları da destek veriyor.