1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Suudi alım heyeti DTSO'da
Suudi alım heyeti DTSO'da

Suudi alım heyeti DTSO'da

Sayar: Köklü bir ticaret geçmişi olan Diyarbakır, bugün de bölgede merkezi bir etki alanına sahiptir.

A+A-

İnşaat ve yapı malzemeleri alanında çalışan Mohammed AlKhanji başkanlığındaki Suudi Arabistan işadamlarından oluşan alım heyeti Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyaret etti.

Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sayar, DTSO Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri ile birlikte ağırladığı heyetle Diyarbakır'a yatırım olanakları ve karşılıklı işbirlikleri konusunda görüşme gerçekleştirdi.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası'nın faaliyet alanları ve Diyarbakır hakkında konuklara bilgi veren Sayar, İpek Yolu üzerinde yer aldığı için ticaret geçmişi köklü olan Diyarbakır'ın bugünkü konumu itibariyle de bölgede merkezi bir etki alanına sahip olduğunu ve bunun gelecekte daha da artacağını söyledi.

Tarihte ilk buğdayın ekildiği, ilk yerleşimin başladığı bölge olan Diyarbakır'ın nüfus açısından Türkiye'nin 12'inci, tarımsal alan açısından ise sekizinci büyük şehri olduğunu hatırlatarak, verimli tarımsal alanlara sahip olduklarını ve sahip oldukları genç nüfus potansiyeliyle de gelişmeye oldukça açık bir şehir olduklarını dile getirdi.
Diyarbakır'ın inanç ve kültür turizmi açısından da potansiyelinin de yüksek olduğunu belirten Sayar, “Komşu ve yakın ülkelerle ticareti çok önemsiyoruz. Geçen yıl Suudi Arabistan'a ağırlığı mermer, metal, traverten ve elektrik kablosu olmak üzere 5 Milyon Dolar civarında ihracat gerçekleştirmişiz. Bu bizim ihracatımızın %2'sine tekabül ediyor. Kuşkusuz bunu karşılıklı iş birlikleriyle yükseltmemiz gerekiyor” dedi.

Suudi heyete başkanlık yapan Mohammed AlKhanji ise, tanışmalarının ve öğleden sonraki ikili görüşmelerin ortaya güçlü iş birlikleri çıkarmasını temenni ederek, kendilerinin şimdiye kadar Türkiye ile ticari ilişkilerinde olumlu bir intibaaya sahip olduklarını dile getirdi.

Görüşmenin ardından fuar alanına giderek 6. Ortadoğu İnşaat Fuarı'nın açılışına katılan Suudi heyet ve DTSO meclis üyeleri; öğleden sonra ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdiler.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT