1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Süt ve süt ürünleri üretimi açıklandı
Süt ve süt ürünleri üretimi açıklandı

Süt ve süt ürünleri üretimi açıklandı

Ticari süt işletmeleri tarafından üretilen içme sütü miktarı 2014 yılı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 4,4 azaldı.

A+A-

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Diyarbakır Bölge Müdürlüğünden alınan verilere göre, 2014 yılı Mart ayında mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 2,2 arttı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre; ticari süt işletmeleri tarafından üretilen içme sütü miktarı 2014 yılı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 4,4 azalış, inek peyniri üretimi yüzde 1,6 artış, koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise yüzde 2,1 artış gösterdi.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre, 2014 yılı Mart ayında yoğurt üretimi bir önceki aya göre yüzde 0,6 artış, ayran üretimi ise bir önceki aya göre yüzde 0,8 artış gösterdi.


Takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,0 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre; ticari süt işletmeleri tarafından üretilen içme sütü miktarı 2014 yılı Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,0 azalış, inek peyniri üretimi yüzde 5,5 artış, koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise yüzde 22,9 artış gösterdi.

Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre; yoğurt üretimi 2014 yılı Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,6 artış, ayran üretimi ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,5 artış gösterdi.

HABERE YORUM KAT