1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Süt ve süt ürünleri üretimi açıklandı
Süt ve süt ürünleri üretimi açıklandı

Süt ve süt ürünleri üretimi açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanlığınca Şubat ayı "Süt ve Süt Ürünleri Üretimi" istatistikleri açıklandı.

A+A-

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanlığınca açıklanan Şubat ayı "Süt ve Süt Ürünleri Üretimi" istatistiklerini değerlendiren TÜİK Diyarbakır Bölge Müdürü M. Salih Uras, toplanan inek sütü miktarının Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 0,7 azaldığını söyledi.

Uras, "Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre; ticari süt işletmeleri tarafından üretilen içme sütü miktarı 2014 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 0,9 artış, inek peyniri üretimi yüzde 0,1 azalış, koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise yüzde 10,7 artış gösterdi" dedi.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre, 2014 yılı Şubat ayında yoğurt üretimi bir önceki aya göre yüzde 3,4 azalış, ayran üretimi ise bir önceki aya göre yüzde 0,5 artış gösterdi.

Takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,9 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre; ticari süt işletmeleri tarafından üretilen içme sütü miktarı 2014 yılı Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,1 artış, inek peyniri üretimi yüzde 7,9 artış, koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise yüzde 55,6 artış gösterdi.

Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre; yoğurt üretimi 2014 yılı Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,4 artış, ayran üretimi ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,6 artış gösterdi. Şubat ayında ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü yağ oranı yüzde 3,53, protein oranı ise yüzde 3,26 olarak tespit edildi. 

HABERE YORUM KAT