1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Süt üretimi arttı
Süt üretimi arttı

Süt üretimi arttı

DİYARBAKIR- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ocak ayı “Süt ve süt ürünleri üretimi” verilerini açıkladı.

A+A-

TÜİK Diyarbakır Bölge Müdürü M. Salih Uras, Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarının Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 3,4 arttığını belirtti.

Uras, "Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre; ticari süt işletmeleri tarafından üretilen içme sütü miktarı 2014 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 1,5 artış, inek peyniri üretimi yüzde 0,9 azalış, koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise yüzde 3,7 azalış gösterdi. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre; 2014 yılı Ocak ayında yoğurt üretimi bir önceki aya göre yüzde 2,3 artış, ayran üretimi ise bir önceki aya göre yüzde 1,1 artış gösterdi.

Takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,3 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre; ticari süt işletmeleri tarafından üretilen içme sütü miktarı 2014 yılı Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,1 artış, inek peyniri üretimi yüzde 7,1 artış, koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise yüzde 29,3 azalış gösterdi. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre; yoğurt üretimi 2014 yılı Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,3 artış, ayran üretimi ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16,4 artış gösterdi. Ocak ayında ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü yağ oranı yüzde 3,53, protein oranı ise yüzde 3,26 olarak tespit edildi" dedi.

(SA-YRT-AKK-Y)
 

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT