1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sur’un maketi de yara sarıyor
Sur’un maketi de yara sarıyor

Sur’un maketi de yara sarıyor

Yaklaşık 20 yıl önce başladığı Merkez Sur İlçesi maketinin inşasında son aşamaya gelindiği bir dönemde yaşanan çatışmalar nedeniyle çalışmalarına ara vermek zorunda kalan Fesih Gündoğar, bu aralar çatışmalardan nasibini alan maketini onarmakla meşgul.

A+A-

Gündoğar, kurşunların isabet ettiği maketin onarım ve maketi bitirme çalışmalarının bu yıl içinde tamamlanacağını söyledi.
 
Yaklaşık 20 yıl süreyle emek verdiği maketinin çatışmalardan dolayı kurşunların isabet etmesine çok üzüldüğünü anlatan Gündoğar, onarım çalışmalarının yaklaşık iki ay, maket tamamlama çalışmalarının da bu yılın sonlarına doğru bitirmeyi planlıyor.
 
İLKOKUL MEZUNU AMA MİMARLARA TAŞ ÇIKARIYOR
 
Gündoğar, ilkokul mezunu olmasına rağmen yaklaşık 20 yıl emek vererek yaptığı Merkez Sur İlçesi’nin maketi, mimarlara bile taş çıkartıyor. Diyarbakır Sur’larının içinde bulunan ve ismini bu kaleden alan Sur ilçesinin bir maketinin yüzde 97’lik bölümünü 20 yıllık çalışmanın ardından tamamlayan Gündoğar, maketin geri kalan yüzde 3’lük bölümünü de en geç 2016 yılının sonlarına dek tamamlamayı planladığını vurguladı.
 
İŞE BAŞLAMA HİKAYESİ
 
Yaklaşık 26 sene evvel hayal gücünü kullanarak bir camii maketi yaptığını, daha sonra 1990 yılında 3 yıl emek vererek Kervansaray Otelinin bir maketini yaptığını ve bu maketi gören dönemin Belediye Başkanı Dr. Ahmet Bilgin tarafından belediyeye işe alındığını belirten Gündoğar, “Benim mesleğim oto tamirciliğidir. Boş zamanlarımda maket yapıyordum. Ancak belediyede işe girdikten sonra kendimi tamamıyla bu işe adadım ve Diyarbakır’ın bir maketini yapmaya karar verdim. Bu maketi yaparken kentin bütün cadde ve sokaklarını gezdim. Her metreyi bir millime uyarlayarak maketi yaptım. Bu iş tam 20 yılımı aldı ve bu çalışmamı en geç bir yıl içinde tamamlamayı planlıyorum” dedi.

SUR MAKETİNE ÖMRÜNÜ VERDİ

Tarihi Diyarbakır kent merkezinin maketine çok büyük emekler verdiğini anlatan Gündoğar, “Diyarbakır tarihi sur içi 1.555 hektarlık bir alanı kapsıyor. Ben bu alanı maket üzerinde 50 metrekareye sığdırdım. Aslında bu maketi çok daha erken bitirebilirdim. Ama daha önce bu maketi bir Ankara’ya bir İstanbul’a fuarlara götürüyordum. Bu nedenle bunları söküp yeniden tasarımlamak ve taşıma hep sorun oldu. Taşıma esnasında maketin bazı yerleri kırılıyordu be kırılan yerleri yeniden yapmam aylarımı alıyordu. Maketin bunca yıl devam etmesinin nedeni bunu fuarlara taşırken yaşanan kırılma vakalarıydı.

Ancak Belediye bu maketi daha sonra burada sergilemeye başladı ve ben de rahatladım. Ancak güvenlik nedeniyle bazı endişelerim vardı. Buranın geceleri çelik kepenk ile kapatılmasını ve gündüzleri yeniden halka açılmasını istiyordum. Açıkçası bu eserin bu şekilde sergilenmesi beni endişelendiriyordu. Bu eserin etrafında kepenk olsa belki çatışmalardan zarar görmezdi. Her şeye rağmen çalışmalarıma kaldığım yerden devam ediyorum. İnşallah bu sene içinde bitiririm” diye konuştu.

(Engin Öztürk)

HABERE YORUM KAT