1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR TANITIM

  3. Sur’un incisi Hüsrev Paşa Camii
Sur’un incisi Hüsrev Paşa Camii

Sur’un incisi Hüsrev Paşa Camii

Diyarbakır merkez sur ilçesinde bulunan ve Diyarbakır’ın ikinci valisi Hüsrev Paşa tarafından 1521–1528 tarihleri arasında yaptırılan bu şaheser, kentin en önemli mimari yapılarından biri olarak dikkat çekiyor.

A+A-

Sur’daki çatışmaların 56. gününün yaşandığı bugün, camiinin akıbeti hakkında net bilgi alınamazken, Gazi caddesine yaklaşık 35- 40 metre mesafede olduğu için çatışma ortamında kalıp yıkılan mimari yapılar arasında olmadığı tahmin ediliyor.
 
İşte şaheserin detaylı bilgileri


Hüsrev Paşa Camii, Merkez Sur İlçesi’nde Cemal Yılmaz Mahallesi Çukurlu Sokak’ta, Mardin Kapı yakınında, Deliller Hanı’nın arkasında bulunmaktadır.  Cami orijinalinde, Diyarbakır’ın ikinci valisi olan Hüsrev Paşa tarafından 1521–1528 tarihleri arasında Hüsreviyye Medresesi olarak yaptırılmış fakat 1728 tarihinde silindirik bir minare eklenerek dershane kısmındaki mescid, cami haline getirilmiştir. Kuzeydeki medrese portalinden yapıya girilmekte, sağ ve sol taraflarda medrese odaları yer almaktadır. Ana girişin tam karşısında ise caminin giriş kapısı yer almaktadır. Kasnak ve belirgin kubbesi olan orta alan yanlara tonozlarla uzanırken, yarım sekizgeniyle güneye de taşarak ters T tipini oluşturduğu görülmektedir.
 
Evliya Çelebiye parmak ısırtan şaheser


Evliyâ Çelebi Seyahatnâmesi’nde Hüsrev Paşa Camii’ne duyduğu hayranlığı dile getirirken, “Cami gayet sanatlı ve şirindir” ifadelerini kullandığı belirtiliyor. Cami kısmı ve medrese, 1966 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğünce esaslı bir onarıma tabi tutulmuştur. Medresenin mescit kısmı bugün cami olarak kullanılmakta, bir dönem Vakıflar Bölge Müdürlüğünce öğrenci yurdu olarak kullanılan medrese kısmı ise günümüzde kullanılmamaktadır.
 
Güneyindeki tarihi mezar


Hüsrev Paşa Camii’nin güney bahçesinde lahidli bir mezar bulunmaktadır. Kitabesi silik olduğundan burada kimin medfûn olduğu bilinmemekle birlikte, kitabedeki 1018/1609 tarihi okunabilmektedir. Lahdin etrafındaki yazılar celi-sülüs hattın en güzel örneklerinden biridir.
 
Bir Türkiye Kültür Mirası


Hüsrev Paşa Camii, Vakıflar Genel Müdürlüğü veritabanında "Hüsrev Paşa Camii ve Medresesi" adı ve 21.00.01/015 envanter numarası ile “Türkiye Kültür Mirasları” arasında kayıtlıdır. Cami, Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından “Hüsrev Paşa Camii ve Hazire” adı ile 12.06.1991 tarih ve 782 sayılı kurul kararı ile tescillenmiş ve korumaya alınmıştır.
 
Sur’un en güzel camilerinden biri


Arsa alanı 350 m², cami alanı 150 m² ve cemaat kapasitesi 225 kişi olan tek şerefeli tek minareye sahip cami ve medresenin mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne aittir. Cami kısmı, 1984 yılında tamirat görmüştür. Diyarbakır Sur merkez İlçesindeki en güzel tarihi yapılardan biri olan Camii, aynı zamanda kentin turizm abideleri arasında ön sıralarda yer alıyor.


(Diyarbakır Valiliği)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler