1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sur’un gözdesi, Ulu Cami
Sur’un gözdesi, Ulu Cami

Sur’un gözdesi, Ulu Cami

İslam dünyasında beşinci Harem-i Şerif’i olarak bilinen Ulu Cami, Diyarbakır’da en görkemli ve eski tarihi eserlerinin başında yer ediniyor.

A+A-

Ulu Cami, aynı zamanda kentte bulunan tarihi camiler içinde en büyüğü, en ünlüsü ve en eskisi olarak dikkat çekiyor.
 
Turizmin gözdesi


Diyarbakır’da Şeyh Muhattar Caminin minaresi olan dört ayaklı minare ile beraber turizmin de en önemli uğrak yerlerinden biri olan Ulu Cami’nin, Hicri 639 yılında İslâm orduları Diyarbakır’ı fethedince kentin en büyük kilisesi olan Mar Tomar Kilisesi'nin camiye dönüştürüldüğü biliniyor. Ulu Camii Anadolu'nun en eski ve ilk ibadete açılan ve İslam dünyasında beşinci Harem-i Şerif olarak bilinmektedir. Mabedin ilk yapılışı Hz. Musa zamanında yapıldığı rivayet edilmektedir.
 
Kentin en gösterişli eseri


Tarih boyunca pek çok değişikliğe uğramış olan camii, kesme taştan inşa edilmiş olup, büyük ve gösterişli bir yapıdır. Diyarbakır Ulu Camii, planının yanı sıra bezemeleri ve mihrabı, şadırvanı, minaresi gibi mimari unsurları ile de Anadolu mimarisinde önemli bir yer tutmaktadır. Ulu Cami; Selçuklu, Artuklu, Akkoyunlu, Karakoyunlu ve Osmanlı dönemlerine ait kitabeleri ve mimari özellikleri ile büyük bir değer taşımaktadır.
                                
 Her mezhebin ibadet yeri var


Bir külliyeyi andıran Ulu Camii, ortadaki dikdörtgen biçimindeki büyük avlunun etrafında yer alan çeşitli bölümlerden oluşur. Avlunun güneyinde Hanefîler bölümü, kuzeyinde Şafiîler bölümü ve Mesûdiye Medresesi, batısında Hanbeliler bölümü ve Zinciriye Medresesi ile doğusunda Malikiler bölümü ve revaklı bölümler bulunmaktadır. Ancak günümüzde Hanbeli bölümü Kur’an Kursu, Malikiler bölümü ise kütüphane olarak kullanılmaktadır.

 

Cami avlusunun ortasında bulunan sekizgen sütunların taşıdığı şadırvan 1266/1849 yılında yapılmıştır. Şadırvanın sütunları mermer işlemeli olup üstü sivri bir kubbeyle örtülüdür. Ayrıca Cami avlusunda tarihi güneş saati bulunmaktadır. Arsa alanı 2600 m², cami alanı 1100 m² ve cemaat kapasitesi 4000 kişi olup içinde “Sakal-ı Şerif”de bulunan, tek şerefeli tek minareye sahip Diyarbakır Ulu Cami’nin mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne aittir.

 


(Diyarbakır valiliği)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler