1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sur'un dört bir tarafı beton bloklarla çevriliyor
Sur'un dört bir tarafı beton bloklarla çevriliyor

Sur'un dört bir tarafı beton bloklarla çevriliyor

DİYARBAKIR- Sokağa çıkma yasağının kısmen devam ettiği, operasyonların ise geçtiğimiz gün sona erdiği Diyarbakır’ın Sur ilçesinde, tarihi surların aralıkları ve kapıları beton bloklarla kapatıldı.

A+A-

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 2 Aralık 2015’te başlatılan sokağa çıkma yasağı dün kısmen kaldırılmıştı. Sokağa çıkma yasağının kısmen kaldırıldığı, operasyonların ise tamamen bittiği tarihi Sur ilçesinde, güvenlik önlemleri alınmaya devam ediyor.

1-027.jpg
Bu kapsamda, ilçeye ismini veren tarihi Diyarbakır Surları’nın aralıkları ile kapılarına, beton bloklar yerleştirilmeye başlandı. İlçeyi çevreleyen surların zaman içinde tahrip olması nedeniyle oluşan deliklerin de beton bloklarla kapatıldığı görülürken, işlemin güvenlik gerekçesiyle yapıldığı öğrenildi.

4-025.jpg
Tarihi surların arasındaki açıklıklar ile kapılardan PKK'lıların kaçmasını veya girmesini önlemek için yerleştirilen blokların, ileriki tarihlerde kaldırılacağı öğrenildi.

7-016.jpg
Bilindiği üzere, UNESCO'nun 39. Dünya Miras Komitesi Toplantısı'nda Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri de Dünya Kültür Mirası olarak tescillenmişti.

11-008.jpg


(YRT-MP-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT