1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. `Sürücüler vatandaşla belediye arasında köprüdür`
`Sürücüler vatandaşla belediye arasında köprüdür`

`Sürücüler vatandaşla belediye arasında köprüdür`

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, toplu taşıma sürücülerinin halkla ilişkiler hizmetinin önemli bir parçası olduğunu belirterek, sürücülerin vatandaşla belediye arasında bir köprü olduğunu söyledi.

A+A-
Vatandaşın daha iyi konforlu hizmet almasını sağlamak amacıyla Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları Daire Başkanlığı'nca organize edilen, Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilen Toplu Taşım Araç Sürücülerine Yönelik Eğitim Programı, Sümerpark Ortak Yaşam Alanı Resepsiyon Salonu'nda devam ediyor.
 
Programın ikinci günü yapılan eğitim çalışmalarına Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı, İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Başkanı Mustafa Çelik, Ulaşım Daire Başkanı Hikmet Altuğ, Diyarbakır Engelliler Kültür Sanat Eğitim Derneği'nden Zeynep Güneri ve çok sayıda toplu ulaşım aracı sürücüsü katıldı.
 
Eğitim programının ikinci gününde Sağlık İşleri Daire Başkanı Nedim Yaşlı, "Trafik Kazaları, Trafik Çevre Bilgisi ve Kazalarda İlkyardım" başlıklı bir eğitim verdi. Yaşlı, şehir içi ve şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan araç sürücülerinin uyması gereken trafik kurallarını, durak, duraklama ve park etmede dikkat edilmesi gereken noktaları anlatarak, trafik psikolojisi ve trafik kazalarının sebeplerini açıkladı.
 
Dolaşım özgürlüğünü sağlıyorsunuz
 
Daha sonra konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, eğitim programına katılan toplu ulaşım sürücülerine teşekkür etti. Kışanak, sürücülerin ürettiği hizmetin, kişilerin dolaşım özgürlüğünü sağlaması bakımından çok daha önemli olduğunu söyledi. Kışanak, "Çünkü bir insanın kent içinde hareket etme, dolaşma özgürlüğü ve hakkı yoksa o insanın hiçbir işi yapma kapasitesi yoktur. İşe gidecekse işe gidemez, okula gidecekse okula gidemez,  hastası varsa doktora gidemez, bir yakınını ziyaret edecekse oraya gidemez, bir sosyal faaliyeti varsa ona katılamaz, bir siyasi faaliyeti varsa onu yapamaz, bir kültürel tarihi yeri görecekse onu göremez. Kentte ulaşım hizmetlerini çıkardığımız an kentte hayat durur" dedi.
 
Yenilenme için bir fırsat
 
Her işte olduğu gibi ulaşım alanında çalışan kişilerin de sorunları olduğunu ifade eden Kışanak, halkla yoğun ilişki içinde olması sebebiyle yenilenme çalışmalarının önemine dikkat çekti. Kışanak, bu eğitim çalışmasının yenilenme için bir fırsat olduğunu kaydederek, "Bu vesileyle, ihtiyaçlarımızı gözden geçiriyoruz. Eksiklerimizi düzeltmek için bir araya gelip tartışıyoruz. Buradan güç alarak, moral ve motivasyon alarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz" dedi.
 
Kışanak, kentte yeni yolların açılması, raylı sistemin devreye girmesi, yeni araçların satın alınması için gayret ettiklerini kaydetti. Kışanak konuşmasını şöyle sürdürdü: "Ama bunları yapsak dahi bile işin insanı yönünü siz hayata geçiriyorsunuz. En nihayetinde yol da yapsak, hafif raylı sistemi de hayata geçirsek, yeni otobüsler de alsak, bunu kullanacak, bu hizmeti gerçekleştirecek olan sizlersiniz. İnsan unsuru olmadan dünyanın en güzel hafif raylı sistemini metrosunu da getirsek, en güzel otobüsleri de getirsek çalışmayacaktır. Özetle bu işin anahtarı kilidi sizlersiniz."
 
Halkla ilişkiler hizmeti veriyorsunuz
 
Kışanak, toplu taşım aracı sürücülerinin çok önemli bir halkla ilişkiler hizmeti verdiklerini kaydederek, "Sizler vatandaş ile belediye arasında bir köprüsünüz" dedi. Kışanak, "O direksiyonun başına geçtiğinizde şunu bilmelisiniz ki; bu kentteki binlerce insan sizin vereceğiniz toplu taşıma hizmetinden yararlanacak. Bundan ya şikayet edecekler ya da memnun kalacaklar. Bizim arzumuz bundan memnun kalmalarıdır. Siz de bunu temin etmekle görevli ve sorumlusunuz" şeklinde konuştu.
 
Kışanak son olarak, "Kendinizi, yaptığınız işi önemseyin. Bu halka daha iyi hizmet verebilmenin gayreti içinde olun. Bizler halkımız için, kentimiz için varız. Daha yaşanabilir, yaşam kalitesi yüksek bir kent, vatandaşın daha mutlu olduğu bir kent hepimizin gayreti ile mümkün olacaktır" dedi.
 
Katılım Belgelerini aldılar
 
Konuşmanın ardından Eş Başkanlar Kışanak ve Anlı iki gün boyunca eğitim programına katılan Büyükşehir Belediyesi'nin kadın ve erkek toplu ulaşım sürücülerine Katılım Belgelerini verdi.
 
Sümerpark Ortak Yaşam Alanı Resepsiyon Salonu'nda dün başlayan Toplu Taşım Araç Sürücülerine Yönelik Eğitim Programı 7 gün sürecek. Eğitim programında; İnsani İlişkiler ve İletişim, Engelli ve Yaşlı Hakları, 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu, 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu'ndan oluşan mevzuat eğitimi ile Trafik ve İlkyardım başlıklarında seminerler verilecek. Program her gün iki grup halinde devam edecek ve toplam grup sayısının 14 olacak. Eğitimin bugün sona eren ilk iki gününe Büyükşehir Belediyesi otobüs sürücüleri katıldı. Takip eden iki gün özel halk otobüsleri sürücüleri, son üç gün ise minibüs sürücüleri katılacak.

HABERE YORUM KAT