1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sürücüler pür dikkat
Sürücüler pür dikkat

Sürücüler pür dikkat

Emniyet Genel Müdürlüğü, trafikte yeni bir düzenlemeyi daha hayata geçiriyor.

A+A-

Emniyet, trafik cezası kesme yetkisini genişletti. Artık bütün polisler trafik cezası kesebilecek. Bu polisler, eğitimden geçirilip belge aldıktan sonra sahaya inecek.Emniyet kemeri başta olmak üzere kural ihlali yapanlara MOBESE'den ceza kesmeye başlayan polis, şehir içlerinde aşırı hız yapan sürücüleri tespit etmek için farklı bir uygulamaya gidiyor. Buna göre daha önce sadece trafik polislerine verilen ceza kesme yetkisine, merkez teşkilatında görevli memurlar da sahip olacak.

Bu kapsamda tutanak düzenlemek isteyen aralarında terör, istihbarat ve kaçakçılık polislerinin de bulunduğu yüzlerce memura, Trafik Eğitim ve Araştırma Daire Başkanlığı tarafından eğitim verilecek. Eğitimlerin ardından polisler, sürücülere ceza kesebilecek.

POLİS CEZA KESEBİLECEK

MOBESE kameraları sayesinde ülke genelindeki trafik akışları takip altına alındı. Emniyet şimdi de merkez teşkilatı personelleri için fahri trafik polisi gibi görev yapması amacıyla İçişleri Bakanlığı'na başvurdu.

Bakanlık bürokratları da yeni uygulamanın kanuna uygun olduğu yönünde görüş bildirdi. Onayın ardından Emniyet Genel Müdürlüğü merkez teşkilatlarını kapsayan bir genelge yayınladı. Devreye girecek yeni uygulamaya aralarında terörle mücadele, kaçakçılık ve organize suçlarla mücadele ile istihbarat uzmanlarının da bulunduğu yüzlerce polis başvuruda bulundu. Eğitimlerin tamamlanmasından sonra da tutanak düzenleyecek polislere görev belgesi verilecek. Ardından kural ihlali yapanlara ceza kesecek.

Ceza tutanakları aynı gün trafik şubelerine teslim edilecek. Cezalar posta yoluyla adrese gönderilecek. Düzenleme, il emniyet müdürlüklerinde görevli polisler tarafından bir yıldır uygulanıyordu. Genelgeyle merkez teşkilatı personeli de aktif hale getirilmiş oldu.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT