1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Suruç’ta yapılan bombalı saldırı kınandı
Suruç’ta yapılan bombalı saldırı kınandı

Suruç’ta yapılan bombalı saldırı kınandı

Dün, Kobanê’nin yeniden inşası için bölgeye gitmek üzere Suruç'a gelen Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi grubun Amara Kültür Merkezi'nin bahçesinde açıklama yaptığı sırada, grup canlı bomba saldırısına uğradı.

A+A-

31 kişinin ölümüne, 100’den fazla kişinin yaralanmasına sebep olan bombalı saldırı, Sur İlçesi’nde kınandı.


Sur Belediyesi binası önünde gerçekleştirilen basın açıklamasına, Sur Belediyesi Eş Başkanları Fatma Şık Barut ile Seyid Narin, Meclis Üyeleri ve belediye çalışanları katıldı. Basın açıklaması öncesi katılımcılar, bombalı saldırıda hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulundu. 
İlk olarak konuşan Sur Belediyesi Eş Başkanı Fatma Şık Barut, bombalı saldırıda hayatını kaybedenlere Allahtan rahmet, ailelerine sabır dileyerek yaralılara geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

 

Şık Barut, “Pirsus’ta sosyalist gençlere yönelik büyük bir katliam gerçekleştirildi. Türkiye Kürdistan’ında yapılan büyük bir saldırıydı. 31 gencimiz şehit düştü. O gençler bizlerin, Kürdistan’ın gençleridir. Kobanê yolunda dayanışma gösteren ve canlarını feda edenlerin hepsini selamlıyoruz.

 

Bir ayda Kürdistan’da üç büyük saldırı gerçekleştirildi. İlk Amed’de 5 Haziran’da gerçekleştirilen patlama ve bu patlamada 4 kişi hayatını kaybetti, 4 yüz kişi de yaralandı. Seçim sonrası 25 Haziran da, Kürtlerin seçim başarısını hazmedemeyen çete ve devlet Kobanê’de büyük bir saldırı gerçekleştirdi ve iki yüz otuz yurttaşımız hayatını kaybetti.

 

 Bu da yetmedi son olarak dün Suruç’ta Türkiye’nin her yerinden gelen ve Kobanê’nin yeniden inşası için çocuklara oyuncak götürüp oyun parkları yapmak üzere Kobanê’ye geçmek isteyen sosyalist gençlere büyük bir saldırı gerçekleştirdiler. Bu saldırılar sırayla değil ama mesajları net: Kürtlerle ve Kobanê ile dayanışma için de olanları boğacağız, Kürtlerin dostlarını bırakmayacağız, Kürtleri ve Kobanê’nin başarısını boğacağız. Çeteler ve onlarla dayanışma içinde olanlar iyi bilsinler ki Kürtlerin başarısını ve Kobanê zaferi asla boğamayacaksınız. Kürtlerin dostu Kürtlerden kopmayacak ve bunun cevabını da her koşulda vereceğiz” şeklinde konuştu. 


Şık Barut, hükümete seslenerek, DAİŞ ve çetelerle olan dayanışmanın artık aydınlatması gerektiğini söyledi. Şık Barut, “Dün Suruç’ta patlayan bomba, yarın Türkiye ve Kürdistan’ın başka yerlerinde patlayacak belli değil. Bu yüzden devlet duruşunu aydınlatmak zorunda ve bu katliamı gerçekleştirenleri ve onlarla dayanışma içinde olanları bulmak zorunda. Kürtler ‘Yeni Yaşam’ı bütün halklarla yaşamak isteğini söylüyor.

 

Sizler ya bu duruşun yanında olacaksınız ya da karşısında. Bizler Kürdistan’ın yöneticileri olarak, her gün bizim için eylemdir. Ta ki devlet duruşunu ve olayları aydınlatana kadar, özür dileyene kadar. Bütün halkımıza sesleniyoruz, her akşam ışıklarınızı yakın söndürün, sesinizi yükseltin. Bu saldırı hepimize Kürt halkına, Kürt dostlarına yapılmıştır. Bu yüzden sesimizi çıkaracağız ve yerlerimizde çekilmeyeceğiz, ta ki bu çeteler ve ortakları ortaya çıkarılana kadar” dedi.  

 

Şık Barut’un ardından konuşan Sur Belediyesi Eş Başkanı Seyid Narin, Suruç’ta yaşanan olayda verilen mesajın açık ve net olduğunu, Ortadoğu’daki vahşetin önüne geçmeye çalışan yüreği insanlık dayanışmasından yana atan gençlere yapılan saldırının aslında Kürtlere, Kobanê halkıyla dayanışma içerisinde olan herkese verilen bir mesaj olduğunu belirtti.

 

Narin, “Ama bu halk yüzyıllardır demokratik mücadelesinden taviz vermedi bugünden sonrada taviz vermeyecek. Bu böyle bilinmelidir ki bugünden sonrada Kobanê halkıyla dayanışma içerisinde olacağız, Kobanê’nin yeniden inşa sürecine aktif bir şekilde katılacağız ve hep birlikte Ortadoğu’nun, Kobanê’nin, Türkiye’nin yaralarını sarmaya devam edeceğiz.

 

Diğer tarafta da düne kadar bu çetelerle işbirliği içerisinde olan, lojistik destek sağlayan ve bunları bugüne kadar yüksek sesle kınamayan güçlere de yapılara da buradan seslenmek istiyoruz: Bu ateş sizleri yakacaktır, bir an önce durduğunuz noktadan geri adım atın ve netleşin.

 

Artık bu süreç netleşme sürecidir. Dolayısıyla tüm katılımcıları yine bu konuda bugüne kadar yardımlarını dayanışmasını esirgemeyen değerli insanlara, sürdürdükleri insanlık yürüyüşünü tekrardan selamlıyoruz ve herkese serkeftin diliyoruz” dedi. 


Katılımcılar yapılan basın açıklamasının ardından dağıldı. 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler