1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Suruç Katliamı protesto edildi
Suruç Katliamı protesto edildi

Suruç Katliamı protesto edildi

Kobani’nin yeniden inşası çalışmalarında gönüllü olarak yer alan Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi gençlere yönelik gerçekleştirilen katliam, Diyarbakır’da binlerce kişinin katıldığı yürüyüşle kınandı.

A+A-

Yürüyüşe,  Büyükşehir ile ilçe belediyesi eş başkanları, milletvekilleri, HDP, DBP yöneticileri ve STK temsilcilerinin yanı sıra binlerce kişi katıldı.

DBP İl binası önünde toplanan, aralarında Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları, ilçe belediyesi eş başkanları, HDP Diyarbakır milletvekilleri, HDP, DBP il yöneticileri, STK temsilcilerinin de bulunduğu binlerce kişi DTK binasına yürüdü.  Katliamın lanetlendiği yürüyüşe, esnaflar slogan atarak, araç sürücüleri ise korna çalarak destek verdi. 


İl binası önünde başlayan DTK önünde son bulan yürüyüşte bir açıklama yapan DBP İl Eş Başkanı Ali Şimşek, uzun bir zamandır Kürt halkı üzerinde saldırılar olduğunu belirtti. Şimşek, "Barış isteyen, özgürlük isteyen gençler Suruç'tan Kobanê'ye geçecekti. Ama faşistler tarafından katledildi. Bu katliamı halklar kabul etmeyecek. Destek verenler halkın karşısında hesap verecek." dedi.


Ardından konuşan HDP İl Eş Başkanı Ömer Önen ise ezilen halkların barbar DAİŞ çetesine karşı verdiği mücadeleyi hazmedemeyenlerin sivil halkları katletmeye başladıklarını kaydetti. Önen, "DAİŞ saldırılarını meşrulaştıran Türkiye devleti ile AKP hükümeti yaptıkları açıklamalarla teşvik etmiştir. 'YPG ile DAİŞ' ile aynıdır diyen AKP zihniyeti saldırılara açıkça zemin hazırlamıştır." dedi.


DAİŞ ve ortaklarının Suruç'taki hedefinin Rojava ile güçlü ve onurlu bir dayanışma içerisinde olan SGDF aktivistleri vurgulayan Önen, "SGDF'nin Kobanê ile anlamlı dayanışma çabasını yürekten selamlıyor ve anılarını mücadelemizde mutlaka yaşatacağımızın sözünü veriyoruz." diye konuştu.


 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler