1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Suruç Katliamı lanetlendi
Suruç Katliamı lanetlendi

Suruç Katliamı lanetlendi

Suruç'ta gerçekleşen katliama dönük öfke ve tepki kitlesel eylemlere dönüşüyor.

A+A-

Hakkari, Şırnak, Diyarbakır ve Siirt'te alanlara çıkan halk, öfkenin dinmediği eylemlerde katliamdan sorumlu tuttukları AKP hükümetini "Katil İŞİD işbirlikçi AKP" sloganlarıyla kınayarak katliama karşı birlik ve dayanışma çağrısı yaptı.

DİYARBAKIR

Diyarbakır'da Suruç katliamını protesto eden binler sloganlar ile yürüyüşe geçti. 

Kobanê'nin inşa çalışmalarına katılmak üzere Suruç'a gelen SGDF'li gençlere yönelik katliamı protesto etmek amacıyla DBP Diyarbakır il binası önünde toplanan binler DTK binasına doğru yürüyüşe geçti. DBP öncülüğünde yapılan yürüyüşte, YPG bayrakları, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın posterleri ile "Sabır taşmıştır devrim zamanı" pankartı taşınarak, "Katil DAİŞ, işbirlikçi AKP" , "Bijî berxwedana YPG" ve" Şehid namirin" sloganları atılırken, yürüyüş güzergahının birçok noktada TOMA ve akrep tipi zırhlı araç konumlandırılmış durumda. 

 

HAKKARİ 

DBP ve HDP Hakkari İl örgütü temsilcileri ile kentte bulunan sivil toplum örgütü temsilcileri, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi 300 gence yönelik canlı bomba saldırısını basın açıklamasıyla kınadı. Binevş Kadın Danışma Merkezi binası önünde yapılan açıklamaya, DBP ve HDP'li yöneticilerin yanı sıra, HDP Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan ve birçok sivil toplum örgütü temsilcisi katılırken, yapılan açıklamada yarın saat 17.00'de DBP il binası önünden yapılan saldırıyı kınamak amacıyla yapılacak olan yürüyüşe de katılım çağrısında bulunuldu. 

Yapılan açıklamada konuşan HDP İl Eşbaşkanı Rahmi Temel, DAIŞ çetelerinin AKP'nin desteği ile kirli yüzüne tekrar gösterdiğini söyleyerek, "Bu saldırıların bir daha gerçekleşmemesi için de Colemêrg halkı sessiz kalmamalı ve yarın yapılacak olan kınama yürüyüşe güçlü bir destek sunmalıdır" çağrısı yaptı. 

Açıklama "Şehid namirin" sloganları ile son buldu.

ŞIRNAK 

Şırnak'ta DBP, HDP il örgütleri ile Emek ve Demokrasi Güçlerinin öncülüğünde binlerce kişi Suruç'ta gerçekleştirilen katliamı kınandı. Azadi Meydanı'nda yapılan eylemde, "Öfkemiz büyük sözün bittiği noktadayız" pankartı açılarak "Katil İŞİD işbirlikçi AKP", "Şehit Namırın" sloganları atıldı. 

Eylemde açıklama yapan İHD Şırnak Şube Yöneticisi Büşra Demir, Kürt halkının Rojava'daki kazanımlarına yönelik olduğunu belirttiği saldırının, IŞİD ve işbirlikçileri tarafından gerçekleştirildiğini ifade etti. 

'Katliamın birinci derece sorumlusu devlettir'

Saldırılarda AKP hükümetinin sorumluluğuna işaret eden Demir, "İŞİD terör örgütüne karşı net bir tavır sergilemeyen ve yaptığı barbarlıklara sessiz kalanlar bu terör saldırısının suç ortaklarıdır" dedi. Demir, devletin katliamın birinci dereceden sorumlusu olduğunu vurguladı. 

Demir son olarak, saldırıya karşı ortak tavır sergilemeye çağırdı. 

SİİRT 

Katliama bir tepki de Siirt'ten geldi. DBP Siirt İl Örgütü önünde toplanan kitle, katliamı protesto etmek için saldırıdan sorumlu tuttukları AKP'nin il binasına doğru yürüyüşe geçti. HDP Siirt Milletvekilleri, Siirt Belediyesi Eşbaşkanlarının yanı sıra binlerce yurttaşın katıldığı yürüyüşe, polis gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale etti. 

Gençlerin polise taş ile karşılık vermesi üzerine çatışma çıkarken, çatışmalar ara sokaklarda devam ediyor. 

BİSMİL

Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde DBP ilçe örgütü, bombalı saldırıyı DBP ilçe binası önünden Bismil Belediyesi'ne kadar yaptıkları yürüyüşle protesto etti. Sloganların susmadığı ve öfkenin dinmediği yürüyüşün ardından kitle adına açıklama yapan Bismil İlçe Yöneticisi Nesim Balta, "Bu olayın arka planında öteden beri DAİŞ'i koruyan ve bölgede gelişmesinin önünü açan AKP hükümetinin ve MİT' in desteğinin olduğu açıktır" dedi. 

AKP'nin, DAİŞ'le ortak olmadığını iddia ediyorsa bu saldırının arkasındaki güçleri derhal açığa çıkarmak zorunda olduğunu belirten Balta, aksi takdirde bu katliamın baş sorumlusu ve ortağının AKP olduğunu söyledi.

Öte yandan Bismil Belediyesi ise Suruç'ta yaşanan saldırıyı protesto etmek amacıyla belediye binasına büyük bir kara bez astı.

SİLVAN

DBP Silvan İlçe Örgütü, İlçe binası önünden Hükümet Konağı'na kadar yaptıkları yürüyüşle katliamı protesto etti. Yapılan yürüyüşün ardından açıklama yapan DBP İlçe Örgütü Üyesi Mahmut Gezer, AKP hükümetinin desteklediği DAİŞ'i kınadıklarını ifade etti. 

Yapılan açıklamanın ardından kitle bir dakikalık oturma eylemi yaparak dağıldı.

İZMİR 

İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC ), Kobanê'deki inşa çalışmalarına katılmak üzere Suruç'a giden SGDF'li gençlere yönelik gerçekleşen bombalı saldırıyı yaptığı yazılı açıklama ile kınadı. İGC Başkanı Misket Dikmen tarafından yapılan yazılı açıklamada çok sayıda yurttaşın ölümüne ve yaralanmasına neden olan bombalı saldırıyı gazeteciler olarak büyük üzüntü ve nefretle kınadıklarını belirtti. 

İzmir'de konser ve etkinlikler iptal

Öte yandan İzmir Büyükşehir Belediyesi ise yaptığı yazılı açıklamada, gerçekleşen bombalı saldırı nedeniyle bu haftaki konser ve şenlik programlarını iptal edildiğini duyurdu.  (DİHA)

HABERE YORUM KAT

1 Yorum
    İlgili Haberler