1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Suruç Katliamı Bağlar Belediyesi tarafından lanetlendi
Suruç Katliamı Bağlar Belediyesi tarafından lanetlendi

Suruç Katliamı Bağlar Belediyesi tarafından lanetlendi

Suruç’ta SGDF’li gençlere yönelik gerçekleşen canlı bomba saldırısında 32 kişinin yaşamını yitirmesi ve yüze yakın kişinin yaralanması Bağlar Belediyesi tarafından yapılan açıklama ile kınandı.

A+A-

Kobanî’de inşa çalışmalarına katılmak için Suruç'a gelen Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi 300 gencin açıklama yaptığı esnada canlı bomba saldırısı sonucu 32 kişinin yaşamını yitirmesi ve yüze yakın kişinin yaralanması Bağlar Belediyesi tarafından yapılan kitlesel basın açıklaması ile lanetlendi.  

 

Bağlar Belediyesi Hizmet Binası önünde gerçekleşen basın açıklamasına Bağlar Belediye Eş Başkanları Birsen Kaya Akat, Eşref Güler, Belediye Başkan Yardımcıları, meclis üyeleri ile belediye personelleri katıldı.

 

Bir dakikalık saygı duruşun ardında açıklama yapan Bağlar Belediye Eş Başkanı Birsen Kaya Akat, SGDF üyesi gençlerin Rojava Devrimi’nin yıldönümü nedeni ile Kobanî’deki inşa çalışmalarına katılmak için Suruç’a geldiklerini belirterek, “ Tertemiz duygularıyla Kürt halkının yanında olmak için, inşa çalışmaları için ordaydılar. Ama karanlık güçler İŞİD canileri bu gençleri hedef seçerek hayatlarına son verdi. Onları tüm insanlık adına kınıyoruz. Gençlerin o onurlu yaşamları ve mücadeleleri önünde saygı ile eğiliyoruz. Ailelerine başsağlığı diliyoruz. Yaralılara Allah’tan şifa diliyoruz” dedi. 


‘Halkların kardeşliğini pekiştirmek için ordaydılar’ 


Halkların kardeşliğini pekiştirmek ve halkların diyaloglarını geliştirmek amacıyla bu gençlerin Kürdistan’i halkların yanında olduklarını dile getiren Akat, “Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’na başsağlığı diliyoruz. İŞİD cellatlarını tekrar kınıyoruz. Tüm halkımızın başı sağ olsun” diye konuştu. 


‘Kürdistan ve Türk halkına yapılan bir saldırıdır’ 


Ardında bir açıklama yapan Bağlar Belediye Eş Başkanı Eşref Güler, bu katliamı yapan ve onları destekleyenleri kınayarak, “ Aslında bu saldırı Kürdistan ve Türk Halkına yapılan bir saldırıdır. Bir yıldır, Antep’te, Suruç’ta, İskenderun’da, Hatay’da İŞİD’in evleri yuva haline getirdiklerini insanlar bas bas bağırıyordu. T.C devleti ve hükümeti bunu görmemezlikten geliyordu” dedi. 


Güler, savaş içinde yaşayan çocuklara bayram nedeni ile oyuncak götürdüğüne dikkat çekerek, “ Çocukların gönüllerine bir nebze de olsa su serpmek istiyorlardı. 19 ilde yola çıkan bu gençleri aslında T.C hükümeti bile bile, Kürtlere destek veren yanında duran Sosyalist ve devrimci insanları bezdirmek için böyle bir katliamı yaptığı açık ortadadır” şeklinde konuştu. 


Kendileri tarafından yapılan en ufak bir açıklamada bile etrafta polis kaynadığına işaret eden Güler, SGDF’li gençlerin araçlarının didik didik arandığını ancak basın açıklaması sırasında Kültür Merkezi’nde hiçbir polisin bulunmaması katliamın Suruç Emniyeti tarafından bilindiğine işaret olduğunu ve bu katliamın kimin tarafından yapıldığını ortaya koyduğunun altını çizdi. 

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler