1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Surlular: Kamulaştırma mı? Neden olmasın
Surlular: Kamulaştırma mı? Neden olmasın

Surlular: Kamulaştırma mı? Neden olmasın

Gazete Özgür Haber Suriçi için alınan kamulaştırma kararını asıl muhatapları olan Sur içinde yaşayan vatandaşlara sordu.

A+A-

 “Emimize karşı ev istiyoruz” diyen vatandaşların bir bölümü Toplu Konut İdaresi (TOKİ)’den ev alma olayına pek sıcak bakmazken, kimileri de TOKİ’yi tercih ediyor. Bu arada evleri tapulu olmayan vatandaşlar, Hükümetin kendilerine TOKİ’de ev vermeleri durumunda bunu memnuniyetle karşılayacaklarını kaydediyor. Vatandaşlar özellikle Başbakan Davutoğlu’nun, çalışmalar bölgede yaşayan vatandaşlarla birlikte uzlaşma esasına göre yürütüleceğiyle ilgili sözleri için “Öyleyse neden olmasın” diyerek olumlu yaklaşıyor.
 
“Evimize karşı ev istiyoruz”
 
Hasırlı mahallesinde yaşayan ve evinden yaklaşık 3 aydan bu hana haberdar olmayan Mehmet Mehmetoğlu, “Benim evim ne durumda bilmiyorum. İçinde yığınla malzemem var. En son yasağın kalktığı 9. günde evime bakabildim. Evimin altında bulunan bakkal dükkanımın yandığını gördüm. Öncelikle zararımın karşılanmasını ve hükümetten isteğim, evime karşı bir av vermeleri. Ancak ben kesinlikle TOKİ evleri istemiyorum. Olmazsa paramı versinler kendime ailemle huzur içinde yaşayacağım başka bir yerde ev alacağım” dedi.
 
“Kira derdi çekilecek gibi değil”
 
Yine yasağın hala uygulandığı Hasırlı mahallesinde yaşayan Cuma Kaya ise, “Biz yasağın çıktığı andan yaklaşık 2 saat sonra evimizi terk ettik. Sadece üstümüzdeki elbiselerle, kahvaltı bile yapmadan evden ayrıldık. Yaşamımız boyunca biriktirip aldığımız evimizi, içindeki eşyalarla beraber orada bırakmak zorunda kaldık. Hükümet’in evimize karşılık tam manasıyla ne vereceğin bilmiyorum. Ancak paramızı alır almak bir yerde ev satın almayı planlıyoruz. Bu kira derdi de çekilecek gibi değil. Alışık değiliz bu durumlara” diye konuştu.
 
“Umarım evimize karşılık güzel bir ev verirler”
 
Sur İçinde yaşayan vatandaşlardan Gurbet Ayak ise, kamulaştırmaya ilişkin düşüncesini dile getirirken, şunları söyledi: “Açıkçası bu kamulaştırma işinin ne olduğunu tam olarak bilmiyorum. Bu olaylar üzerine Bağlar ilçesine taşınmak durumunda kaldık. Evimiz Sur’da kaldı. Sur ilçesi değerli ve bereketli bir yerdir. Umarım evimize karşılık güzel bir ev verirler.”
 
‘Uzlaşı sözü’ olumlu
 
Bu arada evleri tapulu olmayan vatandaşlar, Hükümetin kendilerine TOKİ’de ev vermeleri durumunda bunu memnuniyetle karşılayacaklarını kaydetti. Surlu vatandaşlar özellikle Başbakan Davutoğlu’nun, çalışmalar bölgede yaşayan vatandaşlarla birlikte uzlaşma esasına göre yürütüleceğiyle ilgili sözleri için “Öyleyse neden olmasın” diyerek olumlu yaklaşıyor.

 

(Selim Kaya)

HABERE YORUM KAT