1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Surlu kadınlardan ‘kardeşlik hatmi’
Surlu kadınlardan ‘kardeşlik hatmi’

Surlu kadınlardan ‘kardeşlik hatmi’

Diyarbakır Surlu kadınlar, aldıkları psikolojik destekle yaşadıkları olayların etkisinden kurtulmaya çalışırken, onlar için Ramazan ayında Kur’an-ı Kerim öğrenme ve güzel okuma kursu açıldı.

A+A-

Surlu kadınlar, ayrıca bu kurslarda birlik beraberlik ve kardeşlik için günde bir hatim yapıyor.
 
Sur ilçesinde gerçekleştirilen saldırılar dolayısıyla evlerini terk ederek, diğer ilçelerde kiraladıkları evlere veya yakınlarının yanına sığınan ailelere yönelik destekler sürüyor. Bu kapsamda Milli Eğitim Bakanlığı, İŞKUR, Diyarbakır Valiliği ve Türkiye Beyazay Derneği Diyarbakır Şubesinin iş birliğiyle bir süre önce, kadınların meslek edinip, aile ekonomilerine katkıda bulunmaları ve sosyalleşmeleri amacıyla kurslar açıldı. Bu kurslara devam eden kadınlar için Ramazan ayında bir de Kur-an’ı Kerim kursu açıldı.
 
KATILIM OLDUKÇA YÜKSEK

Kurslara katılım oldukça yüksek olurken, Kur’an-ı Kerim bilmeyen kadınlar, gönüllü bayan hocalar gözetiminde öğrenmeye çalışıyor. Kursta ayrıca Kur’an-ı Kerim okumasını bilenler de tecvidli kuran okuma eğitimi veriliyor. Kursta ayrıca mukabele de yapılıyor. Her gün bir hatim yapılan kursta
 
KISA SÜREDE KUR’AN-I KERİM OKUMAYA BAŞLADILAR
 
Kurs hocalarından Figen Bayram, kadınların çok hızlı öğrendiklerini belirterek, “Mukabeleye başladık. Katılım çok fazla, severek ve isteyerek geliyoruz. Çok büyük bir istek var ve istekli geldikleri için çok hızlı bir şekilde, iki haftada Kur’an-ı Kerim’e geçebiliyorlar. Birçok arkadaşımız kısa sürede Kur’an-ı Kerim okumaya başladı” dedi.  
 
“SURLU BAYANLAR OLUNCA BİZDE KOŞA KOŞA GELDİK”
 
Özellikle Surlu bayanlar olunca ve talep gelince gönüllü olarak ders verdiğini belirten Kur’an-ı Kerim hocası Fatma Tanrıkulu ise, “Birlikte mukabele yapıyoruz ve Kur’an-ı Kerim dersi veriyoruz.

Ayrıca dini sohbetlerde yapıyoruz, elimizden geldiği kadar yardım etmeye çalışıyoruz. Severek geliyorlar ve çok mutlular, bizde mutlu oluyoruz. Surlu bayanlar olunca bizde koşa koşa geldik. Onları bir nebze mutlu görünce bizde çok seviniyoruz. Değerli bir aydayız ve maneviyatımızı bu ayda bol bol tamamlamak zorundayız ve bunu tamamlamak istiyoruz”
 
“HEM MANEVİYAT DEPOLUYORUZ HEM STRES ATIYORUZ”
 
Kursa katılan bayanlardan Besra Gültekin ise, değerli bir ortamda maneviyat depoladıklarını belirterek, “Bu sıkıntıların ardından çok güzel bir ortam ve burada stres de atıyoruz. Bir stresimiz vardı ve bunu atıyoruz” dedi.
 
“TECVİDLİ KUR’AN OKUMAYA BAŞLADIM”

Sur anlamında büyük bir stresleri bulunduğunu dile getiren Merve Altındağ, “Ben Kur’an-ı Kerim’i okuyabiliyordum, fakat tecvidli okuyamıyordum ve hocamdan bunu takip ederek bunu öğrendim bize yardımcı oluyorlar. Bu durumdan oldukça memnunuz teşekkür ediyoruz onlara Allah razı olsun. Sur’dan çıktığımızda malvarlığımız her şeyimiz gitti ancak iyi ki çok şükür canımıza bir şey olmadı diyoruz. Bu durum böyle çok iyi oldu. Çok güzel ir ortam ve böyle bir olanak sağladıklarından dolayı herkese teşekkür ediyoruz” dedi.
 
“GÜNDE BİR HATİM İNDİRİLEREK BU RAMAZAN AYINI İHYA EDECEĞİZ”

Kadınların kurs gördüğü Beyazay Derneği’nin Diyarbakır Şube Temsilcisi Nezihe Kent ise Sur’daki insanları ve yaşadıkları olayları en iyi kendisinin bileceğini belirterek, “Ben kendimde Sur’da yaşıyordum ve Sur’da 200 yıllık bir evimiz var, dedemden kalma bu ev. Sur çocuğu olduğum için onları yakından tanıyor ve dertlerini sahipleniyorum.

Onları yakından tanıyan biri olarak dertlerine ortak olma adına Beyazay Derneği olarak kurslar açtık. Aile destek merkezlerine gelerek hem meslek edinmelerini hem de aile bütçelerine katkıda bulunmalarını sağladık. Maddi manevi birçok kurumumuz destek verdi. Onlara ne kadar katık verebilirsek ne mutlu bize, hem meslek öğreteceğiz hem yardımcı olacağız.

En çok hoşumuza giden de Sur’daki bayanlarımızla buraya geliyoruz hem Kur’an-ı Kerim öğreniliyor hem hatim indiriliyor. Günde bir hatim indirilerek bu Ramazan ayını ihya edeceğiz. Bizim buradaki en büyük güzellik bu oldu. Kur’an-ı Kerim öğrenerek Ramazan ayında güzel günler geçireceğiz” diye konuştu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
 
-          Kursta kadınların Kur’an-ı Kerim okumaları
-          Kur’an-ı Kerim hocası Figen Bayram’ın konuşması
-          Kur’an-ı Kerim hocası Fatma Tanrıkulu konuşması
-          Kursa katılan Surlu kadınlardan Besra Gültekin’in konuşması
-          Kursa katılan Surlu kadınlardan Merve Altındağ’ın konuşması
-          Kur’an-ı Kerim öğrenen kadınlar
-          Türkiye Beyazay Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Nezihe Kent’in konuşması
-           
Not: Görüntü 1206DYkuran kodu ile ftp ile gönderiliyor.

(Engin Öztürk)

HABERE YORUM KAT