1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Surlu çocuklara moral yemeği
Surlu çocuklara moral yemeği

Surlu çocuklara moral yemeği

Sokağa çıkma yasağının halen devam ettiği Sur’da yaşayan ve mağdur olan 75 çocuk, Vizyon 2071 Gençlik Derneği’nin girişimleri sonucu polis evinde yemekte ağırlandı.

A+A-

Sur ilçesinde çatışmalar nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan çocuklar, polis memurlar ile moral yemeğinde bir araya geldi. Yemeğe Diyarbakır Vali Yardımcısı Taner Bircan, Diyarbakır Emniyet Müdürü Adnan Taşdan, Vizyon 2071 Gençlik Derneği Diyarbakır Şube İl Başkanı Hakan Altındağ, bazı kurum temsilcileri, polisler ve Surlu mağdur çocuklar katıldı.
 
“Gençlerimizin sanatla, sporla uğraştığı Diyarbakır görmek istiyoruz”
 
Yemekte konuşan Vali Yardımcısı Taner Bircan, İl Emniyet Müdürlüğü’nün Surlu mağdur çocuklara destek sunduğunu söyledi. Gençleri spor, kültür ve sanatla buluşturarak geleceğe daha iyi hazırlamaya çalıştıklarını kaydeden Bircan, şöyle konuştu:
 
“Diyarbakır'da yaşadığımız son dönemdeki sıkıntılı süreçten gençlerimiz, çocuklarımız devletiyle barışık bir şekilde çıktı. Gerçekten hem eğitimi teşkilatımız hem de emniyet teşkilatımız gençlerimizin ellerinden tuttu. Burada bugün bunun yansımasını görüyoruz. Bundan sonra da yine gençlerimizin, artık spor, kültürel etkinlikler ve sanatla uğraştıkları bir Diyarbakır görmek istiyoruz”
 
Altındağ’dan kardeşlik vurgusu
 
Etkinlikte konuşan Vizyon 2071 Gençlik Derneği İl Başkanı Hakan Altindağ ise kardeşlik vurgusu yaptı. Altındağ, “Diyarbakır’da yeni kurulan bir dernek olarak bu tür etkinlikler ile gençlerimize daha faydalı olmak istiyoruz. Kardeşliğin temelini atarak ve bunun için de toplumun zıt gördüğü ama aslında bir olan kesimleri bir araya getirip kardeşlik vurgusu yapmayı hedefliyoruz. Bu yönde çalışmalarımıza çocuklarımızı tiyatro ile buluşturarak start verdik şimdi devamını getiriyoruz. İnşallah bundan sonra da yine aynı duyarlılıkla gençlerimiz ve çocuklarımız ile birlikte medeniyetlerin merkezi olan Diyarbakır’ımızda daha güzel etkinliklerle daha büyük adımlar atacağız. Türkiye’nin geleceğini birlikte hazırlayacağız. Bin yıl önce tohumu atılan kardeşlik filizini birlikte sulayıp bin yıl sonra gölgesinde Kürt Türk Laz Çerkez bütün medeniyetlerin barındığı bir ağaç haline getireceğiz” dedi.
 
Yemeklerin yenmesinin ardından “Diyarbekir'im iki gözüm” adlı sinevizyon gösterisinin yapıldığı etkinlikte ardından çocuklara top dağıtıldı.

 

(Abdulsamet Karaş)

HABERE YORUM KAT