1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Surların Unesco listesine alınmasını değerlendirdi
Surların Unesco listesine alınmasını değerlendirdi

Surların Unesco listesine alınmasını değerlendirdi

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Ahmet Sayar, onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış ve günümüzde hala ayakta duran, son olarak UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne giren Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri ile ilgili yaptığı değerlen

A+A-

Sayar, Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Diyarbakır için büyük bir manevi değeri olan bu turistik alanların, UNESCO tarafından verilen karardan sonra maddi olarak da büyük bir getirisi olacağını ifade eden DTSO Başkanı Ahmet Sayar, verilen kararın kendilerini çok mutlu ettiğini kaydetti.

Diyarbakır’ın, verilen karar ile bilinirliğinin ve prestijini sadece Türkiye’de değil tüm dünyada artacağına dikkat çeken Sayar, yılda kente gelmesi muhtemel 1 milyon turistten, 1 yıllık tarımsal gelirin yarısı kadar gelir elde edilebileceğini aktardı.

Sayar, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne giren Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri’nin Diyarbakır’da var olan diğer değerlerin tanıtımı için de çok önemli olduğuna değinerek, "Tabi öncelikle böyle bir kararın alınması bizi özellikle sevindirdi, mutlu etti. Çünkü 33 medeniyete ev sahipliği yapmış, binlerce yıllık geçmişi olan, insanoğlunun ilk yerleşik yaşama başladığı, ilklerin yaşandığı bir coğrafya da böyle bir tarihi değerin miras listesine girmesi Diyarbakır şehri açısından tarihi bir dönemeç olarak ifade edebiliriz. Bu neye katkı sağlayacak?

Her şeyden önce Diyarbakır bilinirliği hem Türkiye hem de dünyada artacak, prestiji artacak ve bundan sonra ki süreçte özellikle inanç ve kültür turizmi açısından Diyarbakır, bu yönde gezi yapmak isteyen turistlere destinasyon açısından bir seçenek olacak. Diyarbakır bu destinasyona girmiş olacak, bu da daha fazla turistin buraya gelmesi anlamına geliyor.

Diyarbakır’ı görmeye Türkiye’deki yerli turist aynı zamanda bu tür yerlere ilgi duyan ülke dışından misafirlerin gelmesini sağlayacak. Buna bağlı olarak Diyarbakır kentinin özellikle turizm gelirlerinde bir artış sağlanacak. Turizm gelirlerinin artması demek buradaki gayri safi hasılamızın artması anlamına geliyor.

Turizm gelirimizin artması demek burada istihdamın artması demek, kalkınma demek, yeni yatırımlar demek yani direk ve dolaylı olarak ilimizin önemli oranda bu listeye girmesinden dolayı katkı sağlamış olacak. Şöyle bir rakam verebiliriz, şuan bu miras listesine girilmesi ile beraber önümüzdeki süreçte turist sayısı artacak. 1 milyon turistin Diyarbakır’a gelmesi demek bizim yıllık tarımsal gelirimizin yarısı kadar ekonomimize katkı sağlanması anlamına geliyor. Dolayısıyla böyle bir kararın alınması sadece var olan ve listeye giren kültürel değerlerimiz için dışarıdan gelen turistlerin anlamına gelmeyecek.

Aynı zamanda yüzlerce insanlık tarihinin mirası olan burada ayrı değerler de var. Bu surlar ve Hevsel Bahçeleri diğer değerlerimizin de keşfedilmesini sağlayacak" dedi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler