1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR TANITIM

  3. Surlara nakşedilen hayatlar
Surlara nakşedilen hayatlar

Surlara nakşedilen hayatlar

Gazeteci/ Fotoğraf Sanatçısı Selim KAYA, Temmuz 1015’te Almanya’da düzenlenen toplantıda UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine giren tarihi Diyarbakır Surlarının üstündeki rölyef ve kabartmaları siz Özgür Haber okurları için konu aldı.

A+A-

UNESCO yolundaki Diyarbakır’ın tarihi surlarına dikkat çekmek ve Hevsel Kuş Cenneti için farkındalık yaratmak amacıyla 3 Ekim 2013’te Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Yerel Gündem 21 Kent Konseyi ve Diyarbakır Çevre Hizmetleri Birliği sponsorluğunda “Surlar ve Kuşlar” adlı bir fotoğraf sergisi açan Kaya, söz konusu kabartmalar ve rölyefler için bilimsel bir araştırma yaptı.
 
Profesör ne diyor?
 
Arkeoloji Profesörü Dr. Vecihi Özkaya, Konu ile ilgili Selim Kaya’ya çok özel açıklamalarda bulundu. Özkaya, ihtişamlı Diyarbakır surlarındaki doğan, şahin, çift başlı kartal ve aslan figürlerinin her birinin özel anlam taşıdığını söyledi. Tarih boyunca, kente hükmeden medeniyetlerin kendi gelenek, inanç, siyasal ve sosyal yaşamlarını, hüküm sürdükleri dönemlerde, kenti çepeçevre saran tarihi sur taşlarına nakşettiğini anlatan Prof. Dr. Özkaya, “Diyarbakır, Dicle Vadisi’nde pek çok kuş türü bulunmasına rağmen surlarında genellikle çift başlı kartal, şahin ve doğan figürlerini sıkça görmek mümkün.

Yedi kardeş ve Evli beden burçlarında ise Aslan figürleri bulunuyor. Kartal, şahin ve doğan; göklerin hakimleridir. Aslan ise yeryüzünün en güçlü, kuvvetli ve kudretli hayvanıdır. Bunlar, bu bölgede hüküm sürmüş eski uygarlıkların inanç gelenlerinde yersel ve göksel inançları sembolize etmektedirler. Yani tanrının yeryüzü ve gökyüzü hakimiyetinin birer sembolüdür” dedi.

 

(Selim Kaya)

HABERE YORUM KAT