1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Surlara nakşedilen hayatlar
Surlara nakşedilen hayatlar

Surlara nakşedilen hayatlar

Geçen sene UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine giren Diyarbakır Surlarının üstündeki insan, aslan ve kuş kabartmaları dönemim ruhsal durumu ile gücünü sembolize ediyor.

A+A-

Uzmanlar, ihtişamlı Diyarbakır surlarındaki doğan, şahin, çift başlı kartal ve aslan figürlerinin her birinin özel anlam taşıdığına işaret ediyor. Surların üstündeki yazı ve kabartmalarla ilgili uzun bir çalışma yapan Arkeoloji Profesörü Dr. Vecihi Özkaya, Selim Kaya’ya verdiği özel demecinde tarih boyunca, kente hükmeden medeniyetlerin kendi gelenek, inanç, siyasal ve sosyal yaşamlarını, hüküm sürdükleri dönemlerde, kenti çepeçevre saran tarihi sur taşlarına nakşettiğini belirtmişti.  Özkaya’ın, bu konudaki düşünceleri şöyle:


“Diyarbakır, Dicle Vadisi’nde pek çok kuş türü bulunmasına rağmen surlarında genellikle çift başlı kartal, şahin ve doğan figürlerini sıkça görmek mümkün. Yedikardeş ve Evli beden burçlarında ise Aslan figürleri bulunuyor. Kartal, şahin ve doğan; göklerin hakimleridir. Aslan ise yeryüzünün en güçlü, kuvvetli ve kudretli hayvanıdır. Bunlar, bu bölgede hüküm sürmüş eski uygarlıkların inanç gelenlerinde yersel ve göksel inançları sembolize etmektedirler. Yani tanrının yeryüzü ve gökyüzü hakimiyetinin birer sembolüdür.”

HABERE YORUM KAT