1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Suriye'ye yardımda ilk 4 kamyon yola çıktı
Suriye'ye yardımda ilk 4 kamyon yola çıktı

Suriye'ye yardımda ilk 4 kamyon yola çıktı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin başlattığı Suriye'ye yardım kampanyasında toplanan 4 kamyon temel ihtiyaç maddesi araçlara yüklendi. Yarın Nusaybin Belediyesi'ne teslim edilmek üzere yola çıkan kamyonla birlikte Büyükşehir Belediy

A+A-

Sümerpark Ortak Yaşam Alanı'nda bulunan depoda  toplanan  malzemeler kamyonlara yüklendi. Her belediyeden yüklenen kamyonlar Sümerpark'ta birleştirildi.  Diyarbakır halkının ve çeşitli sivil toplum örgütlerinin ulaştırdığı malzemeler arasında toplamda 42 ton un, 2 ton şeker, 1050 litre yağ, 3 ton pirinç ve bulgur, kuru bakliyat, çocuk maması, çocuk bezi ve muhtelif gıda toplandı.

BDP İl Eşbaşkanı Mehmet Emin Yılmaz, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Kayapınar Belediyesi Başkanvekili Mahmut Dağ, Yenişehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Güler Menteş, Sur Belediyesi Başkanvekili Turki Gültekin ve Barış Meclisi'nden Seydi Fırat yardım malzemelerini kamyona taşıdı.

Baydemir, “Rojava'daki halkımızı bu dar gününde yalnız bırakmayan Diyarbakır'daki halkımıza şükranlarımızı ifade etmek istiyoruz” dedi. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Bağlar, Kayapınar, Yenişehir ve Sur belediyelerinin birlikte yürütmüş olduğu Rojava halkıyla Binhet'teki  dayanışmasının devam edeceğini söyleyen Baydemir, “ İlk etapta bu akşam 4 kamyon temel ihtiyaç maddesi olan un, şeker, yağ, kuru bakliyat, salça, çocuk bezi ve çocuk maması gibi malzemelerden oluşan yardımlar yola çıkıyor. Bu destekler devam edecek. Umudumuz bu dayanışmanın büyüyerek çoğalmasıdır” dedi.

BDP İl Eşbaşkanı Mehmet Emin Yılmaz da belediyeler bünyesinde başlatılan bu destek kampanyasında Diyarbakır halkına göstermiş olduğu duyarlıktan dolayı teşekkür etti.  Yılmaz, “Bugün sadece aşımızı, ekmeğimizi Rojava'daki halkla paylaşmadık. Aynı zamanda umutlarımızı, yüreğimizi de paylaştık. Diyarbakır'dan 1 buçuk milyon yürek Rojava'ya gidiyor” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT