1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Suriyeye yardım kamyonu yola çıktı
Suriyeye yardım kamyonu yola çıktı

Suriyeye yardım kamyonu yola çıktı

DİYARBAKIR- Suriyeli Kürtlere insani yardım malzemesi götürecek olan kamyonlar, Diyarbakır'dan Nusaybin'e doğru yola çıktı.

A+A-

İki kamyondan oluşan insani yardım malzemesinin bulunduğu kamyonlar, BDP Milletvekili Emine Ayna, Özgürlük ve Sosyalizm Partisi (ÖSP) Diyarbakır İl Başkanı Aziz Mahmut Ak, çok sayıda dernek üyesi, yöneticisi ve vatandaş eşliğinde iki otobüsle Nusaybin'e doğru yola çıktı. İlçe otogarında toplanan vatandaşlar buradan otobüslere binerek kamyonlara eşlik etti.

Burada İHA muhabirine açıklamalarda bulunan ÖSP Diyarbakır İl Başkanı Aziz Mahmut Ak, yapılan bu yardımların, orada bulunan insanlara uygulanan ambargonun üstündeki kilidi kırmanın bir adımı olduğunu belirterek, bu kamyonların girişinin sağlanmasının ardından devamının geleceğini söyledi. Suriyeli vatandaşlar üzerinde uygulanan ambargonun yanında bölgede yaşayan Kürt halkının ikinci bir ambargoya maruz kaldıklarını savunan Ak, “Oradaki insanlar, şu anda gerek rejimin, gerekse de Türkiye'nin tutumu nedeni ile bir kuşatma ve ambargo altında.

Bu ambargolar, oradaki Kürt halkını açlıkla yüz yüze getirdi. Götürdüğümüz bu iki kamyon aslında bir yol açma görevi görecek. Bu geçiş sağlandıktan sonra değişik kentlerde, daha büyük organizasyonlarla daha büyük kampanyalar yürütülecektir. Yardım malzemeleri olarak biz şu anda daha çok gıda malzemelerine ağırlık verdik. Daha çok un ve çocuk ihtiyaçları bulunuyor. İşte bez ve mama gibi" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT