1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Suriye'ye gıda yardımı
Suriye'ye gıda yardımı

Suriye'ye gıda yardımı

DİYARBAKIR- Hayrat İnsani Yardım Derneği Diyarbakır Şubesi, Suriye'ye bir TIR dolusu gıda yardımı gönderdi.

A+A-

Suriye'de devam eden iç savaş nedeniyle Hayrat İnsanı Yardım Derneği'nin organize ettiği kampanyalar çerçevesinde toplanan yardımları Suriye'ye gönderdiklerini belirten Hayrat İnsani Yardım Derneği Diyarbakır Temsilcisi Said Uzan, Türkiye'de 81 ilde, 81 TIR kampanyası başlattıklarını söyledi.

Bugüne kadar Diyarbakır'dan Suriye'ye 47 TIR gönderdiklerini dile getiren Uzan, hedeflerinin her ay düzenli olarak Suriye'deki yardıma muhtaç ve ihtiyaç sahiplerine yardım göndermek olduğunu aktardı. Suriye topraklarında sivillerin ve kadınların açlıktan öldüğünü, demokrasinin ve insan haklarının ayaklar altına alındığını anlatan Uzan, "Kedi ve köpek eti yeme İslam fetvaları tarafından verilmiş.

Bizim korktuğumuz orada herkes kendi çapında bir şeyler yapmaya çalışıyor. Hayrat İnsanı Yardım Derneği ve Vakfı olarak da biz de öyle çok büyük şeyler yapamıyoruz. Bu zulmü, bu akan kanı durdurma gücümüz maalesef yok. Bunları yapamıyoruz ama oradaki üç beş kişinin karnını en azından doyurabilirsek bu bizim için Allah katında 'Ya Rabbi biz senin için bunu yapabildik' diyebiliyoruz ve bu şekilde çalışmalarımızı devam ettiriyoruz.

Tabii ki battaniye, su, çocuk maması gibi acil ihtiyaç çalışmaları yapılıyor fakat bizden istenen yani Diyarbakır'da istenen en azından orada organizeli çalıştığımız arkadaşlardan aldığımız direktifler doğrultusunda en çok una ihtiyaç duyulmakta olduğu söylendi ve biz de un üzerinde yoğunlaştık. Allah razı olsun yaptığımız çağrılara Diyarbakır halkı çok kısa sürede kulak verdi. Ve bir hafta bile dolmadan bir TIR unu toparlayabildik. Birkaç un daha göndermeyi düşünüyoruz oraya. Benim burada söylemek istediğim insan kainatın efendisi Peygamber Efendimizi biliyorsunuz yüzü suyu hürmetine bu kainatı yaratıyor ve bu insanları yaratıyor.

Maalesef bu insanların yapmış olduğu canilikler sonucu geldiğimiz yeri hepiniz görüyoruz. İnsanlığın, insanlık onurunun, insan haklarının, demokrasinin ayaklar altına alındığını, çiğnendiğini ve maalesef bu gibi terimlerin insan hayatında hiçbir şeye yaramadığını en güzel şekilde şuanda Suriye'den yaşanan bu zulüm, çocuk ölümleri, sivil ölümleri ve Suriye'den bir insanın kendi halkına yapabileceği bir zulmün en güzelini görüyoruz. Biz buna dur diyoruz neyimizle diyoruz, dilimizle ve elimizle dur diyoruz.

Bütün dünya buna sessiz kalıyor ve biz buna bir karşı duruşla sergiliyoruz. Biz bu zulümlerin yaşanmasını, sıkıntıların bitmesi için Cenab-ı Hakka dua ediyoruz ve buradan yetkililere çağrıda bulunuyoruz. Biz oradaki kardeşlerimize ancak gıda yardımı yapabiliyoruz. İnşallah daha fazlasını yapmayı Cenab-ı Hak bize nasip eder bunun için dua ediyoruz" şeklinde konuştu.

Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi'nde un yüklenen TIR daha sonra dualar eşliğinde Suriye'ye gönderildi.

(EMA-YRT-ÖZ-Y)

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT