1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Suriyeli sığınmacıların ikinci göç dalgası başladı
Suriyeli sığınmacıların ikinci göç dalgası başladı

Suriyeli sığınmacıların ikinci göç dalgası başladı

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak sığındıkları Diyarbakır’ın Sur ilçesinde meydana gelen olayların günden güne şiddetlenmesi üzerine Suriyeli sığınmacılar kenti terk etmeye başladı.

A+A-

Göç yoluna giren Suriyeli sığınmacılar, kaderlerine adeta isyan ediyorlar.
 
Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak daha güvenli olduklarını düşündükleri Türkiye’ye gelen ve başta Doğu ve Güneydoğu olmak üzere bölge kentlerine yerleşen Suriyeliler, bu günlerde batıya göç etmeye başladı.
 
34 günde 4 kez sokağa çıkma yasağı ve çatışmalar
Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 34 günde 4 kez uygulanan sokağa çıkma yasakları ve yasaklarla birlikte gerçekleştirilen operasyonlarda çok şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Polisinde, YDG-H’lıların da yaşamını yitirdiği çatışmalarda arada kalan sivil vatandaşlar da hayatı kaybetti.


Sur ilçesinde Suriçi bölgesindeki Hasırlı, Fatih Paşa, Savaş, Abdaldede, Cemal Yılmaz, Dabanoğlu gibi mahallelerde yaşayan vatandaşlardan bazıları başka semtlerde bulunan akrabalarının yanına taşınırken bazı vatandaşlar da ilçeyi terk etmişti.
 
Yasağın kalkmasıyla ilçeyi terk ediyorlar
 
Söz konusu Mahallelerde oturan Suriyeliler ise gidecek yerleri bulunmadığından ikametlerine sürdürüyordu. Ancak son olarak 10 Ekim’de alınan sokağa çıkma yasağı ve sonrasında başlayan operasyonlar sırasında çok şiddetli çatışmaların yaşandığı Sur’u, yasağın kalkmasıyla birlikte Suriyeliler de terk etmeye başladı.
 
Yağmurdan kaçmışlardı
 
Sokağa çıkma yasağının kaldırılmasını fırsat bilerek sabahın erken saatlerinden itibaren buldukları araçlarla çok az olan eşyalarını yükleyen Suriyeliler, Sur ilçesinden adeta kaçtılar. Sur’u terk eden aile sayısı günden güne artarken, çok az sayıda Suriyeli’nin kaldığı öğrenildi.
 
Daha huzurlu yer arayacaklar
 
Esed’in zulmünden kaçarak sığındıkları Türkiye’de başlarına böyle bir olayın geleceğini tahmin etmediklerini kaydeden Suriyeliler, “Yarı aç yarı tok geçinmeye çalışıyorduk. Ancak biz daha kendi ülkemizde yaşadığımız travmayı üzerimizden atamamışken, böyle bir ortama şahitlik etmemiz bizleri çok derinden etkiledi. Sur’da her gün savaş var, çatışma ölüm var. Biz savaştan çatışmadan ve ölümden kendi ülkemizi terk ettik şimdi de birkaç yıldır huzur bulduğumuz bu ilçeyi terk ediyoruz” dediler. Ekmek, yiyecek istemediklerini anlatan Suriyeliler, nereye gidecekleriyle ilgili bilgi vermedi ancak, istedikleri tek şeyin huzur olduğunu da sözlerine eklediler.
 
Esnafta Sur’u terk ediyor
 
 
Bu arada, ilçede bulunan bazı esnafın da işyerlerini kapatmaya başladığı görüldü. İki aydan bu yana birikmiş kiralarının bulunduğunu kaydeden bazı işyeri sahipleri, dükkanlarının sahiplerinin anlayış göstererek bir aylık kiradan vazgeçtiğini, buna rağmen Sur’da kalmayacaklarını belirterek ilçeyi terk ediyorlar.
 
 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler