1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Suriyeli kürtlerden BDP'ye ziyaret
Suriyeli kürtlerden BDP'ye ziyaret

Suriyeli kürtlerden BDP'ye ziyaret

Suriye Kürtleri İleri Demokrat Partisi Üyesi ve Suriye Kürtleri Yüksek Konseyi Sözcüsü Ahmed Süleyman ile beraberindeki heyet, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Diyarbakır İl Başkanlığı'nı ziyaret etti.

A+A-

Ahmed Süleyman ile beraberindeki heyet bir dizi çalışma kapsamında Diyarbakır'a geldi. İlk olarak BDP Diyarbakır İl Başkanlığı'nı ziyaret eden heyet burada BDP İl Başkanı Zübeyde Zümrüt ile görüştü.

Suriye Kürtleri Yüksek Konseyi Sözcüsü Ahmed Süleyman, Suriye Kürtlerinin durumu ve Kürtlerin kendi aralarındaki sorun ve ilişkiler ile ilgili durumları paylaşmak için burada olduklarını söyledi. Kürt Yüksek Konseyi'nin iyi işler yaptığını belirten Süleyman, kendilerinin konseyden daha önemli adımlar beklediklerini ifade etti. Kürtlerin birliğini korumak için herkese ihtiyaç duyduklarını aktaran Süleyman, “Kürtlerin birliğini korumamız gerekiyor. İlişkilerimiz Kürdistan Federe Bölgesi hükümeti ile çok iyi. Türkiye'yi bir tehdit olarak görmüyoruz. Muhalifler Türkiye'ye atılan bombayı Suriye'nin dışına taşımak istiyor. Bu olayı kim, hangi taraf yaparsa yapsın amaçlarının korku oluşturmak olduğunu biliyoruz” dedi.

BDP Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt ise, yapılan bu ziyareti anlamlı bulduklarını söyledi. Türkiye'nin Suriye'ye dönük çıkardığı teskerenin ardından heyetin ziyaretini olumlu bulduklarını aktaran Zümrüt, Kürtlerin birlik olması ve bundan sonra da Kürt birliğinin daha da güçlenmesi gerektiğini ifade etti. Kürtlerin son süreçteki direnişinin yeni bir süreci başlatılması açısından önemli bulduklarını kaydeden Zümrüt, “Bu inşa sürecinde Türkiye orayı sabote etme noktasında. Kürtler açısından Kürt birliğinin buradan sonra daha güçlenmesi gerekir. Kürtler bu noktada kendi diyaloglarını daha fazla geliştirmelidir. Hem Türkiye'deki hem de Kürdistan'ın 4 parçası kendi birliğini daha fazla güçlendirmek açısından diyalog içerisinde olması gerekir” diye konuştu. Konuşmalar daha sonra basına kapalı olarak devam etti. Heyetin, kentte bulunan siyasi parti ve STK temsilciliklerini ziyaret edeceği öğrenildi.