1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Suriyeli kardeşlerin cansız bedenlerine ulaşıldı
Suriyeli kardeşlerin cansız bedenlerine ulaşıldı

Suriyeli kardeşlerin cansız bedenlerine ulaşıldı

DİYARBAKIR- Ülkelerindeki iç savaştan dolayı Diyarbakır'ın Bismil ilçesine sığınan Kemal ve Delil Hüseyin kardeşler, Dicle Nehri'nden hayvanları geçirirken suya kapılarak kayboldu.

A+A-

Hüseyin kardeşlerin cansız bedenlerine Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı'nın çalışmaları sonucu ulaşıldı.

Edinilen bilgilere göre olay, Diyarbakır'ın Bismil ilçesine bağlı Sarıtoprak köyünde yaşandı. Yaklaşık 6 ay önce Sarıtoprak köyüne yerleşerek köyün çobanlığını yapan Kemal Hüseyin (23) ve Delil Hüseyin (16), dün saat 16.00 sularında otlattıkları hayvanları Dicle Nehri'nden geçirmeye çalıştı. Suriyeli kardeşlerin cansız bedenleri kapıldıkları suda uzun uğraşlar sonucu bulunamadı. Bugün Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ekipleri özel bir ekiple cesetleri aramaya başladı.

Ekipler, Kemal ve Delil Hüseyin kardeşlerin cansız bedenlerine bugün ekipler tarafından bulundu. Kemal ve Delil Hüseyin kardeşlerin cesetleri otopsi yapılmak üzere Diyarbakır Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesi Morgu'na kaldırıldı.

AİLELER UYARILDI

Olayla ilgili bilgi veren Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Sualtı Arama ve Kurtarma Dalgıcı Erdal Mızrak, saat 16.00 sularında İtfaiye ekiplerine ihbar geldiğini ve saat 17.30 gibi arama kurtarma çalışmalarına başladıklarını söyledi. Arama çalışmalarına dün gece saat 21.00'a kadar devam ettiklerini ve herhangi bir sonuca ulaşamadıklarını belirten Mızrak, "Çalışmalar bugün saat 08.00'da tekrar başladı. Cesetlere boğulma olayının yaşandığı yerden 55 metre uzaklıkta ulaşıldı. İlk olarak Kemal Hüseyin'e ardından da Delil Hüseyin'in cesetlerine ulaştık. Dicle Nehri'nin akıntılı ve çok fazla kollarının olmasından dolayı boğulma olaylarının çok fazla yaşanmaktadır.

Özellikle havaların ısınmasıyla serinlemek için nehrin çok fazla kullanılmaktadır. Havaların ısınmasıyla birçok vatandaş serinlemek ve piknik amacıyla Dicle Nehri'ni kullanıyor. Nehir akıntılı ve yer yer girdaplarda bulunuyor. Elden geldikçe serinlemek amacıyla nehir kullanılmamalıdır. Özellikle aileler çocuklarını bu konuda uyarmalı ve nehre yaklaştırmamalıdır" dedi.

(BE-YRT-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT