1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Suriyeli göçmenler yardım eli bekliyor
Suriyeli göçmenler yardım eli bekliyor

Suriyeli göçmenler yardım eli bekliyor

DİYARBAKIR- Ülkelerindeki savaştan kaçıp Diyarbakır'a gelen Suriyeli sığınmacılar, kendilerine uzanacak yardım elini bekliyor.

A+A-

Ülkelerinde yaşanan savaştan kaçarak Diyarbakır'ın Şehitlik Mahallesi'ne gelen Suriyeli aileler, mahallelinin verdiği boş ve virane evlerde yaşamaya çalışıyor. Mahalle sakinlerinden Yüzgül Kaya, yaklaşık altı aydan beri bu ailelere gıda, giyecek ve barınak yardımında bulunduklarını dile getirerek, “Bizim de belli bir bütçemiz var, 20'den fazla aile var burada. Hepsi de çok çocuklu. Biz hangisine yardım edeceğimizi şaşırmış durumdayız. Çoğu sokakta, parklarda yaşıyor. Hepsinin çocukları hasta. Valiliğe gittik ancak yardım edemeyeceklerini belirttiler. Bu insanlara devletin bir el atmasını istiyoruz” dedi. Kundura boyayarak ailesine bakmaya çalıştığını ifade eden Suriyeli Muhammed, çalışmak istediğini ancak kimsenin kendisine iş vermediğini söyledi.

Mahallelinin kendilerini verdiği yıkık bir evde yaşayan Suriyeli Şems isimli kadın, camları kırık ve içerisinde sadece eski bir halının serili olduğu odada yaşıyor. İki kardeşinin özürlü ve 6 aylık kızının ise hasta olduğunu anlatan Şems, “Bu soğukta bu yıkık evde yaşamaya çalışıyorum. Kızım hasta ilaç alamıyorum. Ev sahibi de artık bize bakamayacağını belirterek bizi evden çıkarmak istiyor. Ne yapacağımızı şaşırmış vaziyetteyiz hepimiz” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT