1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Suriyeli Bebek Dicle’de hayata tutundu
Suriyeli Bebek Dicle’de hayata tutundu

Suriyeli Bebek Dicle’de hayata tutundu

Halep’ten iki yıl önce Diyarbakır’a gelmek zorunda kalan Suriyeli ailenin 40 Günlük bebeğinin şah damarındaki darlık Dicle Üniversitesi Kalp Hastanesinde yapılan anjiyografi ile tedavi edildi.

A+A-

Halep’ten iki yıl önce Diyarbakır’a gelmek zorunda kalan Suriyeli ailenin 40 Günlük bebeğinin şah damarındaki darlık Dicle Üniversitesi Kalp Hastanesinde yapılan anjiyografi ile tedavi edildi.

 

Şah damarında koarktasyon olarak adlandırılan hastalığın kalbinde kalınlaşma, kalp fonksiyonlarında bozulma ve hastada yüksek tansiyona sebep olması üzerine Dicle Üniversitesi Kalp Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Meki Bilici’nin başkanlığında Doç. Dr. Alper Akın ve Uzm. Dr. Mehmet Türe’den oluşan ekip tarafından balonla anjiyoplasti işlemi uygulandı.
 
İşlemin başarıyla yapıldığını belirten Doç. Dr. Meki Bilici hastanın şah damarındaki daralmanın geçtiğinin ve hastanın anjiyodan bir gün sonra taburcu edildiğini söyledi. Hüsseyin Selim bebek artık aylık Dicle Üniversitesi Kalp Hastanesine kontrollere gelip tedavisini devam ettirecek. Hüsseyin Salih Bebeğin Annesi de tedavisin Diyarbakır'da yaptırabildiği için mutlu olduklarını, hastaneden ve doktorlardan olan memnuniyetlerinin dile getirdi.
 
Bu hastalık ve daha birçok hastalığın daha bebekler dünyaya gelmeden önce teşhis edilebildiğini de belirten Bilici, rutin Kadın Doğum muayenesi esnasında kalbinde anormallikten şüphelenilen bebekler ile Anne 35’in üzerindeyse, ikili veya üçlü testlerde risk faktörü yüksekse, Annenin gebeliği esnasında kullandığı riskli bir ilaç varsa, Anne, baba veya kardeşlerde doğuştan kalp hastalığı varsa, gebelik esnasında geçireli ateşli bir hastalık varsa, annede Şeker hastalığı, Fenilketonüri, Homosistinemi, Sistemik lupus eritematozus gibi bir hastalık varsa, Gebelik esnasında anneninsuyu az veya çok ise, bebekte herhangi bir ritim problemi varsa fetal ekokardiyografi yapılması gerektiğini söyledi.
 
Doç. Dr. Meki Bilici bu amaçla 20 ve 24. Haftalar civarında Fetal Eko’nun çektirilmesini önerdiklerini belirtti. Dr. BiliciDicle Üniversitesi Kalp Hastanesinde Fetal Ekokardiyografinin sürekli olarak yapıldığını, böylece doğum esnasında olabilen risk faktörlerine karşı hazırlık yapıldığını ve hastaların yaşama tutunmalarının kolaylaştığını belirtti.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler