1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Suriyeli ailenin tek odalı evde yaşam mücadelesi
Suriyeli ailenin tek odalı evde yaşam mücadelesi

Suriyeli ailenin tek odalı evde yaşam mücadelesi

Suriye'deki iç savaş nedeniyle ülkelerinden kaçıp Diyarbakır'ın Silvan ilçesine yerleşen Suriyeli aile, tek odalı evde yaşam mücadelesi veriyor.

A+A-

Dört kişilik Suriyeli Davut ailesi ülkelerindeki iç savaşın bitmesini umutla beklediklerini söyledi. İş bulamadığı için çöplerden karton ve plastik petleri toplayıp geçimlerini sağlamaya çalıştığını dile getiren aile reisi Kava Davut, iki çocuğunun olduğunu, birinin beşikte olduğunu söyledi. Davut, "Biz Esad'ın savaşından dolayı kaçtık. Ben burada kalmak istiyorum ama Esad'ın savaşı durana kadar. Savaş bittikten sonra yurdumuza dönmek istiyoruz. Orada daireleri yapıyorduk. Burada çöpleri toplayarak geçiniyorum. Burada kartonları topluyorum, plastik petleri topluyorum.

Onları da satıyoruz ta ki onlar paramızı verene kadar. Çalışmadığım zaman parasız kalıyorum. Burada evimi geçindiremiyorum. Buradaki kardeşlerim de bize yardımcı oluyor. Bize müsaade ediyorlar. Hiç bir şeyimiz yok. Oradaki işim çok güzeldi. Buradaki işim çok pis. Bazen 2 gün çalışıyorum bazen de iş olmuyor çalışamıyorum. Sadece idare etmekle yetiniyoruz. Çocuklarım da daha küçük daha anne sütüne muhtaçlar. Benim vicdanım el vermiyor buna. Buraya geldiğimde hiçbir şeyim yoktu. Şimdi de yok. 2-3 ayım oldu kimse bana hiç bir yardımda bulunmadı. Sadece bizi buraya yerleştiren ev sahibimiz bize yardımda bulunuyor. O da benden daha fakir durumda. Bizde bize yardımda bulunmalarına muhtacız. Ne paramız var ne de bir buzdolabımız var. Yaptığımız yemekler de o saatten sonra bozuluyor. Hiç bir şeyimiz yok. Biz her şeye çok ihtiyaç duyuyoruz. Sıcak suyumuz dahi yok onu da ev sahibimizden alıyoruz. Tuvaletimiz mutfağımız dışarıda yemeklerimizi orada bıraktığımız zaman kediler gelip o yemeği bitiriyorlar. Yetkililerden bize uzanacak bir yardım elini bekliyoruz" dedi.

Suriyeli Davut ailesinin tek odalı evde yaşam mücadelesini verdiğini belirten ev sahibi Mehmet Can Topdemir ise, "Bu adam ve ailesi Suriye'den kaçıp buraya gelmiş. Geldiğinde hiçbir şeyi yoktu. O ile iki çocuğu ve eşi hiçbir şeyleri olmadan buraya geldiler. Ben zaten ondan daha fakirim. Hiç kimse ona yardımda bulunmadı ben elimden geldiğince yardımda bulunmaya çalıştım. Hiç bir şeyi yok. Biz akşam evimizde bir yemek yapıp onlara gönderirsek doyuyorlar. Gönderemezsek aç kalıyorlar. Kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği yine öyle. Adam perişan durumda. Kendi geçimini sağlayamıyor. Burası da tek odalı bir yer. Bir odadan da fazla yok.

Onlara verebileceğim geniş bir yerim de yok. Tuvaleti banyosu dışarıda. Fakirler perişan durumda. Benim de bol bir yerim yok. Geniş bir yerim olsaydı Allah rızası için ona verirdim. Benle o bir tane buzdolabını kullanıyoruz. Duşlarını alabilmeleri için onlara sıcak su gönderiyoruz. Biz evimizden verirsek veririz vermezsek hiç bir şeyleri yok. Devlet olsa insanlar olsa istiyoruz ki bu adama bir yardımda bulunsun. Yardım yaptıkları zaman büyük bir iyilikte bulunurlar" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT