1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Suriye'deki direnişe Diyarbakır'da destek
Suriye'deki direnişe Diyarbakır'da destek

Suriye'deki direnişe Diyarbakır'da destek

Suriye'de üçüncü yılı geride bırakan halk direnişi bugün Diyarbakır ve Çorum'da yapılan gösterilerle desteklendi.

A+A-

Dördüncü yılına giren Suriye direnişi Diyarbakır ve Çorum'da düzenlenen kitlesel basın açıklamasıyla selamlandı.

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi, dördüncü yılına giren Suriye halkının özgürlük mücadelesini selamlamak ve Esed'in vahşetini lanetlemek için kitlesel basın açıklaması düzenledi.

Ofis'de düzenlenen ve Diyarbakır'daki birçok kurum temsilcisinin yanı sıra, Özgür-Der Gürbüz ve Mardin temsilciliklerinin de destek verdiği eylemde, açılan pankartlar, taşınan dövizler, atılan sloganlar ve yapılan konuşmalarla Suriye halkının yanında durmaya devam edileceği vurgulandı.

Eylemde konuşan, Özgür-Der Diyarbakır Şube Sekreteri Mehmet Deniz, dördüncü yılına giren Suriye direnişini selamlamak için toplanmış bulunduklarını belirterek, bütün zulümlere, IŞİD gibi hareketler kullanılarak karalanmasına rağmen yılmayan Suriyeli kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceklerini söyledi.

Özgür Eğitim-Sen Diyarbakır temsilcisi Mehmet Masum Yokuş da eylemde yaptığı konuşmada,"Suriye direnişi, sadece Suriyeli Müslümanların direnişi değildir. Suriye direnişi, Ortadoğunu'nun mazlum müslüman halklarının zalimi meşrulaştırmayı ve zulme boyun eğmeyi reddeden son derece önemli ve merkezi rolü olan bir direniştir. Suriye direnişi mensubu olduğumuz İslam ümmetinin bütününün imtihanı ve direnişi olarak algılanmalı ve ümmetin yeniden uyanışı ve diriliş hamlesinin önemli bir halkası olarak görülmelidir. Suriye direnişini boğmayı “İslam ümmetini boğmak” olarak okuyan evrensel şer güçleri bu bakış açısıyla Suriye halkının korkunç bir zulüm çarkından ve ateş çemberinden geçirilmesine seyirci kalıyor ve hatta alenen zalim-dikdatör Esed'i ve katil sürüsüne dönüşen rejimini destekliyor" dedi.

Eylem topluluk adına Özgür-Der Üyesi Yavuz Karaoğlu'nun okuduğu basın açıklamasıyla sona erdi.

ÇORUM'DA DA

Suriye'deki iç savaş Çorum'da unutulmadı. Çorum'da düzenlenen gösteride de basın açıklaması yapıldı. Kentteki sivil toplum kuruluşları tarafından düzenlenen eylemde konuşan Eğittim Bir-Sen Temsilcisi Tahir Eşkil, ümmetin yüz akı, mağdurların ve mazlumların hamisi Türkiye Müslümanlarını selamlayarak konuşmasına başladı. Bugün ümmetin kalbinin Türkiye'de attığını belirten Eşkil, Hama, Humuz ve Halep'in mahzun kaldığını dile getirdi. Eşkil konuşmasının devamında, “Suriye, Filistin ve Kudüs mahzundur. Mekke, Medine mahzundur. Ancak biz sahip çıkarsak mahzun olmayacaktır. Direnen Müslümanlara ve onlara sahip çıkan Türkiye Müslümanlarına selam olsun” dedi.

Hürriyet Meydanı'ndaki eyleme, Eğitim Bir-Sen, İlke-Der, İHH ve Özgür-Der de destek verdi.

HABERE YORUM KAT