1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Suriye ve Irak ile ilgili tezkere hazırlanıyor
Suriye ve Irak ile ilgili tezkere hazırlanıyor

Suriye ve Irak ile ilgili tezkere hazırlanıyor

Suriye ve Irak ile ilgili hazırlanan tezkere Bakanlar Kurulu'nda imzaların tamamlanmasının ardından TBMM'ye sevk edildi. Tezkerede, PKK ve DEAŞ tehdidi üzerinde duruluyor.

A+A-

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Suriye ve Irak ile ilgili tezkere hazırlandı. Bakanlar Kurulu'nda imzalar tamamlandı ve TBMM'ye sevk edildi.


Tezkere'de PKK ve DEAŞ tehdidi üzerinde duruluyor. TBMM Başkanlığı'na sunulan tezkerede, "Türkiye'nin kara sınırları boyunca ulusal güvenliğimize dönük risk ve tehditler artmaktadır. Irak'ın kuzey bölgesinde silahlı PKK unsurları varlığını sürdürmektedir. Suriye ve Irak'ta diğer pkk unsurlarının sayısı ve ortaya koydukları tehditte de önemli artış gözlenmektedir.

Nitekim, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararlarıyla, Irak ve Suriye'ni toprak bütünlüğünü ve bağımsızlığını teyit etmiş, bu ülkelerdeki pkk faaliyetlerini kınamış, DEAŞ ve benzeri pkk'nın faaliyetlerine karşı Birleşmiş Milletler üyesi tüm ülkelere 1373 (2001) Sayılı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Kararı ve uluslararası hukuk çerçevesindeki sorumluluklarına uygun şekilde gerekli tedbirleri alma çağrısında bulunmuştur.

Komşumuz Irak'ın toprak bütünlüğünün, milli birliğinin ve istikrarının korunmasına büyük önem atfeden Türkiye, pkk gruplarının Irak'taki mevcudiyetine ve bunun doğurduğu tehditlere karşı askeri, siyasi ve diplomatik tedbir ve girişimlerini artırarak sürdürmek durumundadır. Diğer taraftan, Suriye'de rejimin beşinci yılına giren şiddet politikalarının, pkk gruplarına desteğinin ve halkının etnik ve mezhepsel farklılıklarını fiili çatışmaya dönüştürme siyasetinin insani durum, bölgesel ve uluslararası güvenlik ve istikrar bakımından yol açtığı risk ve tehditler devam etmektedir" denildi.


Tezkerede, "Bu çerçevede, ilk olarak 2007 yılında kabul edilen ve altı defa uzatılan Irak tezkeresi ile 2012 yılında kabul edilen ve bir defa uzatılan Suriye tezkeresinin 2014 yılında tek bir metin halinde kabulünü zaruri hale getiren ve ulusal güvenliğimizi tehlikeye atabilecek her türlük risk, tehdit ve eyleme karşı, uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarımız doğrultusunda gerekli önlemlerin ulusal düzeyde tespit edilerek hayata geçirilmeye devam olunması, bunu yanısıra DEAŞ ve benzeri pkk ile mücadele amacıyla oluşturulan uluslararası koalisyon bünyesinde Türkiye'nin de iştirak etitği faaliyetlerin sürdürülmesi önem taşımaktadır.


Bu mülahazalar ışığında, Türkiye'in ulusal güvenliğine yönelik pkk tehdidi ve her türlü güvenlik riskine karşı uluslararası hukuk çerçevesinde gerekli her türlü tedbiri almak, Irak ve Suriye'deki tüm pkk'dan ülkemize bundan sonra da yönelebilecek saldırıları bertaraf etmek ve kitlesel göç gibi diğer muhtemel risklere karşı ulusal güvenliğimizin idame ettirilmesini sağlamak, kriz süresince ve sonrasında hasıl olabilecek gelişmeler istikametinde Türkiye'nin yüksek menfaatlerini etkili bir şeklide korumak ve kollamak, gelişmelerin seyrine göre ileride telafisi güç bir durumla karşılaşmamak için süratli ve dinamik bir politika izlenmesine yardımcı olmak üzere hudut, şümul, miktar ve zamanı Hükümetçe takdir ve tayin olunacak şekilde, Türk Silahlı Kuvvetlerinin gerektiği takdirde sınır ötesi harekat ve müdahalede bulunmak üzere yabancı ülkelere gönderilmesi ve aynı amaçlara yönelik olmak üzere yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye'de bulunması, bu kuvvetlerin Hükümetin belirleyeceği esaslara göre kullanılması ile risk ve tehditlerin giderilebilmesi için her türlü tedbirin alınması ve bunlara imkan sağlayacak düzenlemelerin TBMM kararı ile hükümete verilen bir yıllık izin süresinin, aynı kararda belirlenen ilke ve esaslar dahilinde, 2/10/2015 tarihinden itibaren bir yıl uzatılmasını Anayasa'nın 92. maddesi uyarınca arz ederim" ifadeleri Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun imzasıyla yer aldı. 

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler