1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Suriye Kürt yüksek konseyi heyeti Diyarbakır'da
Suriye Kürt yüksek konseyi heyeti Diyarbakır'da

Suriye Kürt yüksek konseyi heyeti Diyarbakır'da

Ankara'da, bir dizi temaslarda bulunduktan sonra Diyarbakır'a gelen Suriye Kürt Yüksek Konseyi heyeti, BDP il binasında basın açıklaması yaptı.

A+A-

Heyetin sözcüsü İlham Ehmed, Suriye'de bulunan çetelerin bölge ülkeleri için tehdit olduğunu söyledi.

Ankara'da bazı görüşmeler yaptıktan sonra Diyarbakır'a gelen Suriye Kürt Yüksek Konseyi heyetinden İlham Ehmed ve Abdulselam Ehmed, Bdp İl Başkanlığı'nı ziyaret etti. Bdp yetkilileriyle görüş alışverişinde bulunan SKYK heyeti, daha sonra bir basın toplantısı yaptı. Ankara temasları ile ilgili bilgi veren heyetin sözcüsü İlham Ehmed, Dışişleri Bakanlığı yetkilileri de dahil olmak üzere bazı görüşmeler yaptıklarını belirterek, yaptıkları görüşmelerle ilgili Bdp'den yardım gördüklerini söyledi. Ehmed şöyle konuştu:

"İstanbul'da bulunan Suriye muhalefeti ile bazı görüşmelerimiz oldu. Suriye'de biliyorsunuz ki, 2.5 yıldan beri devam eden bir süreç var. Bu süreçte bazı gruplar rejimi, bazı gruplar muhalefeti destekledi. Bu süreçten sonra artık diyalog yolu ortaya çıkmalı. Herkes bunu istiyor. Bu savaş süreci Suriye ve halkını çok tehlikeye soktu. Oraya gönderilen çeteler çok kötü bir durumu da beraberinde getirdi. Bu durum, ileriki günlerde başta Türkiye olmak üzere bölge ülkeleri için tehlike yaratabilir. Türkiye'nin desteklediği muhalefetin yarıdan fazlası çetelerin eline geçti. Durum çok kötü ve önlem alınmazsa bu çeteler başta Türkiye olmak üzere büyük sorun oluşturacaklar."

'TÜRKİYE ÇETELERDEN DESTEĞİNİ ÇEKSİN'
 

HABERE YORUM KAT