1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Suriçi'ni dünyaya kazandıracağız'
'Suriçi'ni dünyaya kazandıracağız'

'Suriçi'ni dünyaya kazandıracağız'

Tarihi Sur İlçesi'nde devam eden restorasyon çalışmalarını inceleyen AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mine Lök Beyaz, Diyarbakır surları ve Suriçi bölgesinin çok önemli olduğunu belirterek, “Bizim amacımız Diyarbakır surları ve Suriçi'ni açık hava müzesi

A+A-
AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mine Lök Beyaz, Ulu Cami ve İç Kale'de yapılan restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi.
 
Beyaz, Sur ilçesinde bulunan tarihi Ulu Cami ve İç Kale'nin restorasyon çalışmalarını inceledi. İncelemede Beyaz'a, Vakıflar Bölge Müdürü Metin Evsen, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tevfik Arıtürk, Çevre ve Şehircilik Müdürü Ufuk Nurullah Bilgin, Diyarbakır Müze Müdürü Mehmet Çelebi, Diyarbakır Valiliği Proje Genel Koordinatörü Mustafa Temel, yüklenici firmalar ve teknik personeller eşlik etti.
 
İncelemelerin ardından İHA muhabirine konuşan Milletvekili Beyaz, Diyarbakır surları ve Suriçi bölgesinin çok önemli olduğunu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Başbakanlık döneminde talimat vererek çalışmaları takip ettiğini söyledi.
 
'Kurumlarla bir arada çalışıyoruz'
 
Beyaz, “Bizim amacımız Diyarbakır surları ve Suriçi'ni açık hava müzesi olarak dünyaya kazandırmaktır. Böylece Diyarbakır'ın kent kimliğiyle bütün dünya insanlarının hizmetine sunmaktır. Bizim amacımız bu olmakta. Ulu Cami şantiyesini ziyaret ettik.
 
Restorasyon çok güzel bir şekilde devam ediyor. Mesudiye Medresesi bir taraftan bitti. Bunları yaparken birçok kurumla bir arada çalışıyoruz. Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüyle dört bir taraftan çalışmaları yürütüyoruz. Afet yasası ilk çıktığında Diyarbakır Surları ve Suriçi kentsel dönüşüm kapsamında yer aldı. İstanbul'da 3 bölge ve Diyarbakır'da Surları ve Suriçi bölgesi bu yasa kapsamında yer aldı. Ulu Cami yani 5. Harem-i Şerif Mekke, Medine, Kudüs ve Şam'dan sonra mihenk taşı olarak kabul ettik. Etrafındaki bozuk ve yanlış yapıları temizlemeye başladık” dedi.
 
'Restorasyon çalışmaları tamamlanmak üzere'
 
Hz. Süleyman Camii'nin arkasındaki İç Kale'yi de gezdiklerini ifade eden Beyaz, “En büyük Artuklu kemerinin önünde İç Kale'nin girişinde olmaktayız.
 
Diyarbakır 8 bin yıl iç kaleden yönetilmiştir. Şehir hep yönetim merkezi olmuş yapılar topluluğu olmakta. İç Kale'de restorasyon çalışmaları devam ediyor. Tamamlanmak üzere bizim buradaki amacımız 639 yılında, Hz. Süleyman, Halit Bin Velid'in oğlu şehit düşmüştür burada. 27 sahabe ile birlikte. Hz. Süleyman Camii'nde yatmakta. Başbakan Yardımcımız Bülent Arınç, restorasyon tamamladığında açılışı kendisi gelip yaptı. Amacımız Hz. Süleyman ve 27 sahabeye yaraşır şekilde. İç Kale ve onun önü bir bütün olarak planlayıp Diyarbakır'ın tanıtımını yapmaktır. Burada yıllarca yanlış tanınan Diyarbakır'ı hak ettiği yere getirmektir.
 
Aslında Kürtlere geçmişte uygulanmış asimilasyon, inkar, ret politikaları, Diyarbakır'ın tarihi kent kimliğine, kültürüne de uygulandı. Yavaş yavaş bu yaraları sarmaya çalışıyoruz. İç Kale'nin restorasyon çalışmaları bittiğinde, Diyarbakır kent müzesi de faaliyete geçecektir. 31 bin 500 eserimiz var olmakta. Planlamaları yapılmakta. 12 bin 400 yıllık Diyarbakır tarihi tanıtılmış olacaktır. Bu anlamda da İç Kale'nin restorasyon çalışması çok önemli yani sonuç itibari ile Diyarbakır Surları içinde bulunan 560 vakıf eseri camiler, kiliseler ve Diyarbakır'ın tarihi evleri bazalt taşları tarihi unsurumuzdur.
 
Konaklarımız, hamamlarımız ve hanlarımız restore edilip tarihi doku ortaya çıktıkça, insanların yaşadığı bir açık hava müzesi haline gelecektir. Hayalimizi hep birlikte gerçekleştirmek için kentin bütün dinamikleriyle çalışmalarımıza devam edeceğiz” diye konuştu. 

HABERE YORUM KAT