1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Suriçi'nde açık hava film galası yapıldı
Suriçi'nde açık hava film galası yapıldı

Suriçi'nde açık hava film galası yapıldı

Pepûk isimli kısa filmin Suriçi'nde halkla birlikte yapılan ilk gösterimi, geçtiğimiz günlerde Süleymaniye'de trafik kazasında yaşamını yitiren genç Kürt Yönetmen Teha Kerimi'ye adandı...

A+A-

SURİÇİ'NDE KISA FİLM GALASI

Yönetmenliğini Özkan Küçük'ün yaptığı; Onur Kepenek, Gülistan Samur, Baran Bozboğa, Halya Atila ve Hakim Şahin'in rol aldığı PEPÛK isimli kısa filmin galası, Diyarbakır Suriçi'nde çekimlerin yapıldığı mahallede gerçekleştirildi.

Galaya mahalle halkının yanı sıra, filmin ekibi, oyuncuları, filme destek olan sponsorlar ve sinemaseverlerden oluşan kalabalık bir topluluk katıldı.

Diyarbakır Sur Belediyesi ve Ortadoğu Sinema Derneği'nin destekleriyle gerçekleşen gala etkinliği, geçtiğimiz hafta hayatını kaybeden genç Kürt Yönetmen Teha Kerimi'nin anısına adandı.

Gala öncesi kısa bir sunum yapan tiyatro ve sinema oyuncusu Kemal Ulusoy, böyle bir etkinliğin burada, çekimlerin yapıldığı mahallede gerçekleştirilmesinin önemine işaret ederek, bunun gerek yönetmenin ve gerekse de film ekibinin sinema eylemine yaklaşımını göstermesi açısından çok değerli bulduğunu belirterek, 'Aramızda ayrıca çok değerli sinemacılar var. Onlardan biri olan Teha Kerimi de bir hafta önce burada, Amed'deydi. Maalesef bir kaç gün önce onun acı haberini aldık. Bunun üzerine yönetmen ve film ekibi bu etkinliği onun anısına adamak istediler. Ben de bunu çok değerli görüyorum, Teha hep yanımızda olacak' dedi.

İzleyicinin beğeniyle izlediği filmin ardından Yönetmen Özkan Küçük ile filmin oyuncuları ve ekibi halkı selamlayarak tebrikleri kabul ettiler.

Yönetmen Özkan Küçük, yaptığı kısa konuşmada, özellikle mahalle halkına ve çekimlerin gerçekleştirildiği ev halkına teşekkür ederek, oyuncularını ve ekibini tebrik etti.

Galayı salonlarda değil, burada halkla birlikte gerçekleştirmeyi çok değerli bulduklarını dile getiren Küçük, 'Başından beri filme inanarak her türlü destekte bulunan kişi ve kurumlara özellikle teşekkür ediyorum. Dar sokaklardan, eski Diyarbakır'ın içinden geçerek, kentin bilmedikleri bu bölgesine gelmek için özel çaba sarf edip buraya filmi izlemeye gelen tüm arkadaşlarıma da ayrıca teşekkür ediyorum. Filmi çektiğimiz günlerden beri ilk gösterimini bu mahallede yapmayı hayal ediyordum, bu hayalimi gerçekleştirmeye yardımcı olan tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum' dedi.

Diyarbakır Suriçi'nde yaşayan iki kardeşin bir günlük hikayesinin, Pepuk Kuşu Mitolojisi eşliğinde işlendiği kısa film Pepûk, geçtiğimiz ay başladığı festival turunun ilk durağında, 2. Atıf Yılmaz Kısa Film Yarışması'nda Üçüncülük Ödülü sahibi olmuştu.

Yaratıcı kadrosunda Altın Portakal sahibi Müzisyen Mustafa Biber, genç Görüntü Yönetmeni Cemil Kızıldağ, ödüllü belgesel yönetmeni Ekrem Heydo'nun da yer aldığı Pepûk, festival yolculuğunu 15 Haziran'da Süleymaniye'de başlayacak olan film festivali ile sürdürecek.


Filmin künyesi:

Senaryo-Yönetmen: Özkan Küçük

Görüntü Yönetmeni: Cemil Kızıldağ

Sanat Yönetmeni: Garip Siyabend Dünen

Ses: Mîr Mustafa Baydemir, Mahmud Berazî

Kurgu: Özkan Küçük, Ekrem Heydo

Müzik: Mustafa Biber

Yapımcılar: Serra Bucak, Özkan Küçük


Filmin Kısa Öyküsü

Diyarbakır Suriçi'inde yoksul bir evde yaşayan Şilan, erkek kardeşi Azad ve anneleri ile, cezaevinde olan babalarının bir günlük hikayesi... Şilan, güzel sanatlar lisesinde resim öğrenimi görüyor, işsiz abisi Azad, güvercinleriyle geçiriyor tüm vaktini.

O gün anne cezaevi ziyareti için yola düşüyor... Mahalle öğleden sonra başlayacak  düğüne hazırlanıyor...

Pepûk Kuşu Hikayesi'nin mitolojik gölgesinin günümüzde izini süren Pepûk'ta gerçek bir olay yeniden kurgulanarak sunuluyor.

Bu filmde herkes ve özellikle kadınlar çok yalnızlar ve onlara yardım edecek kimseler yok...

HABERE YORUM KAT