1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Sürecin önünde bir takım engeller var'
'Sürecin önünde bir takım engeller var'

'Sürecin önünde bir takım engeller var'

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eş Genel Başkanı Gülten Kışanak, Batman'a yaptığı ziyaretinde çözüm sürecini değerlendirdi.

A+A-

BDP Eş Genel Başkanı Gülten Kışanak,”sürecin önünde bir takım engeller var. Çözüm süreciyle ilgili şu ana kadar hiçbir adım atılmış değil. KCK adı altında açılmış önemli siyasi davalar vardı, bu davalarda arkadaşlarımız 3-4 yıldır hukuksuz bir şekilde tutuklular, böyle bir çözüm süreci, barış süreci başladı. Bunun bu davalara yansıması gerekiyordu. Bu konuda herhangi bir adım atılmadı” dedi.

Partisine gerçekleşecek olan katılım töreni için Batman'a gelen Gülten Kışanak ve beraberinde Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, BDP Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Karabulut hava limanında BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, Belediye Başkan vekili Serhat Temel ve partililer tarafından karşılandılar.

Burada çözüm sütrecine ilişkin açıklamalarda bulunan Kışanak, çözüm sürecinin önünde engellerin olduğunu söyledi.

Kışanak, çözüm sürecinin KCK davlarında tutuklu bulunan siyasilere yansıması gerektiğini ifade ederek, çözüm sürecinin bu davalara yansıması gerektiğini ve bu konuda herhangi bir adımın atılmadığını söyledi.

Çözüm sürecinin demokratikleşmeyi ön gören, Türkiye'nin anti demokratik yasalarını değiştirilmesi herkesin temel hak ve özgürlüklerinin özgürce kullandığı bir yönetimin inşa edildiği süreç olarak tanımlandığını belirten Kışanak “Hepimizin beklentisi budur. Fakat şuana kadar bu konuda ciddi adımlar atılmış değil. Ayrıca bunun işaretleri de yok ortada, hem Diyarbakır'da hem İstanbul'da KCK adı altında açılmış önemli siyasi davalar vardı, bu davalarda arkadaşlarımız 3-4 yıldır hukuksuz bir şekilde tutuklular, böyle bir çözüm süreci, barış süreci aşladı bunun bu davalara yansıması gerekiyordu. Bu konuda herhangi bir adım atılmadı.” dedi.

Roboskili ailelere yaklaşımın büyük problem olduğunu katillerin bulunup yargıya teslim edilmediğinin kaygı verici olduğunu belirten Kışabnak, roboskili ailelere sınır ihlali bahanesiyle para cezalarının verildiğini söyledi.

Ayrıca bölgedeki karakol yapımlarının inşaatlarının devam etmesi, korucu alımlarının devam etmesinin de büyük problemler olduğunun söyleyen Kışanak” Bütün bunlar aslında hükümetin tasarrufunda olan yanlışlardır. Bunlara dair kaygılarımızı ifade diyoruz. Bu yanlışlardan bir an önce vazgeçilmesi gerektiğini, bu siyasi soykırım operasyonlarında tutuklanan arkadaşlarımızın bir an önce serbest bırakılmasını ve savaşa dair yeni planlamaların, yaklaşımlarının durdurulmasını arzuluyoruz. Ve hak ihlalleri konusunda da pozitif adımların atılması gerektiğini bekliyoruz. Bu anlamda tabiî ki sürecin önünde bir takım engeller var. “ dedi.

HABERE YORUM KAT