1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Sürecin akıbeti Kandil'de ele alınıyor
Sürecin akıbeti Kandil'de ele alınıyor

Sürecin akıbeti Kandil'de ele alınıyor

Bir süredir cumhurbaşkanı, hükümet ve HDP arasında masası devrilip duran çözüm süreci, gerilimin artması üzerine Kandil'e taşındı. Abdullah Öcalan ile Kandil arasında iletişimi sağlayan İmralı Heyeti Kandil'e gitti.

A+A-
PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın 2014 Nevruz'unda yaptığı çağrı sonrasında, kurulması beklenen izleme heyetinin bir türlü oluşturulmaması, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın “Kürt sonu yoktur”, “Masaya oturmak devletin iflasıdır” gibi açıklamaları sonrasında çözüm sürecinde ciddi bir tıkanma yaşanıyor.
 
 
Erdoğan'ın İzleme Heyeti'ne ilişkin "Benim haberim yok, doğru da bulmuyorum” açıklamaları sonrasında iyice belirginleşen süreçteki çatlak, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın “Haberinin olmaması mümkün değil, Cumhurbaşkanımız her şeyi çok iyi bilmektedir. Ülkeyi yöneten hükümettir, sorumluluk da hükümettedir. Açıklamalarını doğru bulmuyorum” açıklaması ile derin bir ayrılık görüntüsü aldı. Bu aşamadan sonra AKP kanadından gelen açıklamalar, sadece seçmene dönük “Çözüm sürecini yürütüyoruz” içeriğinden öteye geçemedi.
 
 
Hükümetin bu açıklamalarının üstüne İmralı'daki Abdullah Öcalan ile yapılan haftalık rutin görüşmelerin de askıya alınması bu kez Kürt tarafındaki büyük bir tepkiye yol açtı.
 
 
Önce İmralı ile görüşmeye giden Heyet üyelerinden HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son açıklamalarıyla süreci ve kendilerini itibarsızlaştırmaya çalıştığını vurguladı. Önder hükümetten Erdoğan'ın açıklamalarına karşı açıklama istese de beklediğini bulamadı.
 
 
Daha sonra da İmralı Heyeti 30 Nisan'da açıklama yaparak, iktidar bloğunun ikiye bölündüğünü, bu bölünmenin bir tarafında Cumhurbaşkanı'nın diğer tarafında hükümetin kaldığını belirtti. Açıklamada "Bu anlayışla yolun sonuna geldik" denilirken, müzakere mekanizmaları oluşturulmayana kadar da sürecin anlamını yitirdiğini bildirildi.
 
 
Tam da bu sırada sürecin hükümetteki önemli aktörlerinden olar Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan “HDP barajı aşamazsa süper olur” diyerek, Kürt siyasetçilerin beklentilerini iyice örseledi.
 
 
Daha sonra da Demlirtaş, Öcalan ile uzun süredir görüşme yapamadıklarını belirterek, yeni bir tecrit krizinin ipuçlarını verdi.
 
 
KCK Yürütme Konseyi üyesi Murat Karayılan da konu ile ilgili açıklama yaparak, Öcalan'a yönelik tecrit politikasının tekrar yürürlüğe konulmasının tehlikeli bir girişim olduğunu belirterek, ''Bir aydan fazladır Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile görüşmeler durmuş durumda. İmralı'dan haber alamıyoruz. Tecrit bizim için savaş nedenidir” dedi.  AKP'nin ateşkesi bozduğunu, TSK'nın birçok bölgede harekete geçerek çatışma zemini oluşturmaya çalıştığını vurgulayan Karayılan, şunları söyledi:
 
 
''Süreci dikkatle izliyoruz ve provokasyonlara mahal vermemeye çalışıyoruz. Tek taraflı ateşkesi esas alıyoruz. İmralı'daki tecrit, bizim için savaş gerekçesidir.
 
 
Biz HPG olarak, Önder Apo'nun emrini bekliyoruz ve bu çerçevede tek taraflı ateşkesi sürdürüyoruz. Ancak herkes bilmeli ki her şeyin de bir sınırı var. Dolmabahçe Sarayı'nda tarafların ortak açıklamasından sonra Önder Apo'nun tarihi çağrı ve deklarasyon niteliğindeki Newroz 2015 açıklaması, Kürt siyasetinin elini güçlendirdi. Demokratik, sol, sosyalist ve barışsever tüm güçlerin HDP etrafında birleşmesine yönelik bu çağrı ile aslında AKP'nin hegemonya kurma hesapları bozuldu. Newroz çağrısıyla Erdoğan planlarının sonuca ulaşmayacağını anladı ve sürece müdahale etti"
 
 
Tüm bu söz düellosu içinde giderek tıkanan çözüm sürecinin akıbeti, İmralı ile ele alınamayınca çözüm Kandil'de aranıyor. İmralı Heyeti, KCK yetkilileri ile sürecin geldiği son noktayı değerlendirmek amacıyla Kandil'e gitti. İmralı Heyeti'nin gerçekleşeceği görüşme süreç açısından büyük önem taşıyor.
 
 
Heyetin Kandil'de, Öcalan ile görüşmelerin durduğu tarihten bu yana AKP sözcüleri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamalarda ifade edilen Kürt sorununa yaklaşımdaki siyaset değişikliği, süreçte yaşanan son durum ve KCK yetkililerinin süreçle ilgili tutumlarının ne olduğu gibi konuları KCK yetkilileriyle ele alması bekleniyor.
 
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT