1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Süreci sonlandırma gayretindeler'
'Süreci sonlandırma gayretindeler'

'Süreci sonlandırma gayretindeler'

HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, AK Parti hükümetinin çözüm ve barış sürecini “çok ciddi bir biçimde tehlikeye soktuğunu” savundu: Hükümet adeta bu süreci kendi elleriyle sonlandırmanın gayreti içine girmektedir.

A+A-
 HDP grup başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken, Salı akşamı Meclis Genel Kurulu'nda iç güvenlik paketi görüşmelerine geçilmeden hemen önce çıkan kavgada yaralanan HDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ile bir basın toplantısı düzenledi.
 
Al Jazeera Türk'ün haberine göre,  Buldan, Genel Kurul'da hem kendi gruplarına hem de CHP'ye yönelik “pervasızca, vahşice saldırılar yaşandığını” savundu. Hükümete pek çok kez paketin geri çekilmesi çağrısında bulunduklarını belirten Buldan, Salı günü Genel Kurul'da yaşananların “paketin tehlikeli sonuçlarını gösterdiğini” öne sürdü:
 
“Dün gece (önceki gece) yaşananlar bu tehlikenin boyutunu gözler önüne sermektedir. Yasa henüz gelmeden ilk kanı Meclis'te döktüler. grubumuza ve ana muhalefete yapılan saldırılar paketin somut yansıması. Paketin toplumsal kesimler üzerinde kuracağı baskının bir provasıydı. Devletin tüm güvenlik mekanizmaları da saldırıya geçecektir. AKP'nin il başkanları gibi hareket eden vali ve kaymakamların talimatıyla şehirler yarı açık cezaevine dönüşecektir.”
 
'AKP süreci tehlikeye sokuyor'
 
Buldan paket yasalaşırsa 1990'ların karanlık dönemine geri dönüleceğini savundu. Buldan paketin yasalaşması halinde çözüm sürecinin tehlikeye gireceğini öne sürdü:
“AKP hükümeti çözüm ve barış sürecini çok ciddi bir biçimde tehlikeye sokmakta, adeta bu süreci kendi elleriyle sonlandırmanın gayreti içine girmektedir. Hedefi barış olan bir hükümet niçin böyle bir ceberrut pakete ihtiyaç duyar? Demek ki hükümet çözüm ve barış konusunda da samimi değildir.
 
Acaba bu hükümetin zihninin arka planında sürecin sürdürülmesi değil, sona erdirilmesi planı mı vardır? Bunlar derin kuşku uyandıran gelişmelerdir. Müzakereye geçmek için adım atması gereken bir hükümetin barış karşıtı bir yasa için çalışması, AKP grubunun grubumuza yönelik linç girişiminde bulunması hükümetin artık raydan çıkmakta olduğunun göstergesidir.” Buldan paketin yasalaşması konusundaki ısrarın AKP'ye zarar vereceğini savundu:
 
“Eğer AKP bu pakette ısrar etmeye devam ederse şunun bilinmesini isteriz ki bu paket hükümeti götürecektir. Biz bu paketin çıkmaması için elimizden gelen direnci göstereceğiz, bu paketi çıkarmayacağız. Türkiye'yi karanlığa sürükleyecek bu paket derhal geri çekilmelidir. Hükümet barış sürecine yönelmeli, gereklerini yerine getirmeli.” Buldan hükümeti “freni patlamış kamyon”a benzetti, “Yokuş aşağı hızla iniyor, nereye çarpacağı, kimi ezeceği belli değildir” dedi.
 
(Al Jazeera Türk)

HABERE YORUM KAT