1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Süreci baltalayan lanetlenecek
Süreci baltalayan lanetlenecek

Süreci baltalayan lanetlenecek

Soylu, devlet-İmralı görüşmeleri için tüm tarafları uyardı. Soylu, "Türkiye'nin 30 yıl daha kaybetmeye tahammülü yok. Kim süreci baltalarsa lanetle anılacak ve tarih onu affetmeyecektir.” dedi.

A+A-

Diyarbakır'a bir dizi programa katılmak için gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, İmralı ile sürdürülen görüşmelerin baltalanmaması konusunda tüm tarafların dikkatli olması gerektiğini belirterek, barışa çomak sokanların tarih önünde lanetle anılacağını söyledi.
 
SÜRECİ BALTALAYAN LANETLENECEK
 
AK Parti İl Başkanlığı tarafından düzenlenen 8. Dönem Siyaset Akademisi programına konuşmacı olarak katılan Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, İmralı üzerinde yürütülen görüşmelerle ilgili net mesajlar verdi. Soylu, “Elbette ki başımızdan geçen bunca olaylardan sonra ülkemizin yaşadığı bunca travmalardan sonra, bu meselede yoğurdu hep beraber yeme biçimini tarif etmeliyiz.

Bundan hepimiz insan olarak etkileniyoruz, gelecek olarak etkileniyoruz, ülkemizin yarınları etkileniyor, yatırımcılar etkileniyor, turizmde etkileniyoruz, ekonomide etkileniyoruz, sevgimizde etkileniyoruz, birbirimizi ile kurduğumuz diyaloglarda bile etkileniyoruz. Bunun en alt seviyeye düşürülmesini, Türkiye de bir problem olarak ortadan kaldırılmasına yönelik kim çaba ortaya koyarsa bu gelecekte çok önemli olarak algılanacaktır. Ama kim bu konuda baltalamaya yönelik girişimler ortaya koyarsa da gelecekte lanetlenecektir. İşin dengesi budur ve bu konuda AK parti samimidir, gayret kardır. Kim yarının dünyasından istifade edecekse bugün sessiz kalmamalıdır. Bunu baltalamaktansa buna katkı koyan diğer siyasi partilerde, ana muhalefet partileri de bunun priminden istifade eder” dedi.
 
'HERKES DİKKATLİ OLMALI'
 

Soylu, milletin en önemli meselesi olarak görülen meseleye katkı sunanın hem sandıkta hem de sokakta yaşama alanı bulacağını belirterek herkesin itidallı olması gerektiğini anlattı. Soylu, “Kim bu milletin en önemli meselesine katkı sunarsa ona hem sokakta, hem sandıkta, hem de gelecekte yaşama alanı tanır. Diyarbakır 10 yıl önceki Diyarbakır değil, AK Parti buraya çok büyük hizmetler getirdi, yollar yapıla bilir, Hes yapıla bilir, ama önemli olan bir zihniyet dönüşümünün oluşturulmasıdır.

Bana göre AK Partinin gerçekleştirdiği en önemli devrimlerinden bir tanesi Türkiye'nin zihniyet dönüşümünün sağlanmasıdır. Bu zihniyet dönüşümünden hepimiz etkileniyoruz, bende insan olarak etkileniyorum ama buna alışmakta kolay değil. Alışmaya zorlananları da bir şekilde empati ile anlamak lazım. “ diye konuştu.
 
'HEPİMİZ KORKU İLE BÜYÜDÜK'

 
Süleyman Soylu, hep korku içinde büyüdüklerini, acaba bölünecek miyiz endişesi yaşadıklarını belirterek konuşmasına şöyle devam etti “Hepimiz aynı okullarda okuduk ve aynı eğitimlerden geçtik. Hepimiz aynı korkular ile büyüdük, aman bölünecek miyiz, aman irtica gelecek mi, aman Türkiye'ye istila gelecek mi. Bu tür paranoyalar üzerinden bizi şekillendirdiler. İnşallah bu son gelişmelere de sağduyu ile iyimserlik ile yaklaşırız. Hepimiz bu konuda iyimser olmalıyız, tereddütlerimizi ve endişelerimizi öne koyan değil, iyimserlik duygularımızı öne koyan bir yaklaşım içerisinde olmalıyız” dedi.
 
'ÖNEMLİ OLAN ÇÖZÜM OLMASIDIR'
 
Soylu Kamuoyundan beklentilerinin kendilerine bu konuda destek olmalarını istediklerini belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü “Bizim kamuoyundan beklentimiz şunlardır, bu konuya destek olsunlar. Bu konuyu sulandırıp bilgi kirliliği ile toplumumuzu yanlış şeyler sevk etmesinler. Bu sözümü bütün Türkiye'de bu meselenin çözülmesini isteyen kesime sesleniyorum, biraz daha sağduyulu, duyarlı ve anlayışlı olun. Başbakanımız bu mesele ile ilgili değerlendirmelerini çok açık ve net bir şekilde ortaya koymaktadır. Her şey milletin huzurunda cereyan etmektedir.

Muhakkak bu meseleyi yürüten devletin organlarının da kendi adına birikmiş tecrübeleri varsa bugünde birikmiş tecrübeleri olacaktır. Umudumuz anlayışımız, inancımız odur ki Türkiye'yi içine saplanılmaya çalışıldığı bataklıktan AK Parti iktidarı ve kadroları sağduyulu üslup ile aydınlığa ve açıklığa kavuşacaktır. AK Parti bu meseleye ihlas ile bakmaktadır. İnşallah memleketimiz ve insanlarımız için hayırlı bir süreç olur” dedi.