1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sürece tam destek
Sürece tam destek

Sürece tam destek

Diyarbakır'da bulunan sivil toplum örgütü İmralı'da Abdullah Öcalan ile yapılan görüşmelere destek verdi.

A+A-

Diyarbakır'da bulunan ve aralarında meslek odaları, spor kulüpleri, sendikalar, sağlık meslek örgütlerinin de bulunduğu 233 sivil toplum örgütü arına yapıldığı söylenen açıklamada, İmralı'da Abdullah Öcalan ile yapılan görüşmelere destek verildi.
 
İMRALI SÜRECİNE DESTEK

Sivil toplum örgütünün temsilcilerinin de katılımıyla Diyarbakır Sümerpark toplantı salonunda bir basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasını okuyan Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, sorunun çözümü amacıyla devlet yetkililerinin İmralı'da Abdullah Öcalan ile yeniden başlattıkları diyalogu memnuniyetle karşıladıklarını ve desteklediklerini belirtti. Toplumun barışı fazlasıyla hak ettiğini belirten Elçi, "Tarihi ve toplumsal bir mesele olan ve son 30 yıldır silahlı çatışmalarla süren ve on binlerce insanın yaşamına mal olan bu sorunun çözümü, acil ve ertelenemez bir toplumsal ihtiyaçtır" dedi.

DİYALOĞUN GÜÇLENDİRİLMESİ

Diyarbakır'daki sivil kurum ve kuruluşlar olarak başlatılan diyalogun geliştirilerek sürdürülmesi gerektiğini düşündüklerini belirten Elçi, tamamlanamayan geçmiş deneyimlerden dersler çıkarılmasını istedi. Başlatılan diyalog sürecinin, sorunun çözümü açısından taraflara sorumluluklar yüklediğini hatırlatan Elçi, şunları söyledi:
 
"Diyalogun gelişmesi ve sorunların daha rahat bir ortamda müzakere edilebilmesi bakımından gerekli önlemler alınmalı, çatışma ve operasyonlardan kaçınılarak, sağlıklı bir diyalog ortamına katkı sunulmalıdır. Şüphesiz ki barışın en az çatışma kadar zor ve meşakkatli olduğunu biliyoruz."
 
PKK'LILARIN ÖLDÜRÜLMESİ
 
Toplantıdan sonra gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Elçi, Fransa'da Pkk'lı 3 kadın yöneticinin öldürülmesi olayının kendilerini üzdüğünü söyledi. Elçi, "3 Kürt siyasetçinin Paris'te katledilmesini kınıyoruz. Provokatif eylemlere karşı taraflar duyarlı olmalıdır. Bu eylemler sürece zarar vermemeli. Herkesi bu süreçte hassas olmaya davet ediyoruz. Bu sürecin şiddet ve çatışma yerine barışla gitmesi için adım atılmalı. Bütün tarafların bu sürece zarar verecek davranışlardan uzak durmaları gerekir" dedi.

Etiketler :