1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sürece geri dönülsün
Sürece geri dönülsün

Sürece geri dönülsün

Kürt Yazarlar Derneği sonuç bildirgesini açıkladı;Kürt Yazarlar Derneği’nin 2. Olağan Kongresi’ni sonuçlandıran Kürt Yazarlar, yayınladıkları kongre sonuç bildirgesinde Abdullah Öcalan’ın serbest bırakılması ve barış sürecine geri dönüş yapılmasının Türki

A+A-

Kürt Yazarlar Derneği, 3-4 Ekim tarihlerinde Diyarbakır’da “Özgür bir ulus için özgür dil, özgür edebiyat, özgür yazar” şiarıyla gerçekleştirdiği 2. Olağanüstü Kongresi’nin sonuç bildirgesini açıkladı.

Bildirgede, Ortadoğu’nun içinden geçtiği siyasal ve toplumsal sürecin, Kürt yazarlarını karşı karşıya bıraktığı sorumluluklara değinildi. Uygulanan mevcut savaş politikalarına derhal son verilmesi ve Kürt halkının temel insani haklarından olan “kendini yönetme hakkı”nın tanınması istenen bildirgede, yine Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridin kaldırılması ve barış sürecine geri dönüş yapılmasının Türkiye halklarının yararına olacağı da vurgulandı.


6 komisyon kurulacak


Yapılan kongre sonucunda dernek bünyesinde Kürt Edebiyatı Arşiv Komisyonu, Kadın Yazarlar Komisyonu, Çocuk Edebiyatı Komisyonu, Cezaevi Yazarları Komisyonu, Edebiyat Etkinlikleri Komisyonu, Kırmancki/Zazaki Lehçesi Komisyonu olmak üzere altı komisyonun kurulması kararı da alındı.

Dernek tüzüğünün 7. maddesi uyarınca gerekli vasıfları yitirdikleri gerekçesiyle Orhan Miroğlu ve Ahmet İnan’ın dernek üyeliğinden çıkartılması yönündeki kararın da açıklandığı bildirgede, yapılan yeni görevlendirmelerde yer aldı. Buna göre, derneğin eşbaşkanları Ömer Demir (Dilsoz) ve Netîce Altun Demir olurken, 14 kişilik bir yönetim belirlendi.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler