1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Süreç Ortadoğuya umut ışığı olacak!
Süreç Ortadoğuya umut ışığı olacak!

Süreç Ortadoğuya umut ışığı olacak!

Davutoğlu: ''(Çözüm süreci) Bu artık sadece Türkiye'nin meselesi değil. Böyle bir ortama kavuşulduğunda öylesine büyük bir domino etkisi yapacak ki; bölgedeki demokrasi talep eden, Türkiye'yi örnek alarak aynı şeyleri ülkelerinde zor şartlarda talep eden

A+A-

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, çözüm süreci ile ilgili olarak ''Bu artık sadece Türkiye'nin meselesi değil. Böyle bir ortama kavuşulduğunda öylesine büyük bir domino etkisi yapacak ki; bölgedeki demokrasi talep eden, Türkiye'yi örnek alarak aynı şeyleri ülkelerinde zor şartlarda talep eden Suriyeli, Mısırlı, Tunuslu, Libyalı, Yemenli kardeşlerimize umut ışığı olacak'' dedi.
 
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Sur ilçesindeki tarihi Ulucami'de cuma namazı kıldıktan sonra esnafı ziyaret etti. Bakanlar Davutoğlu ve Eker'e Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir de eşlik etti. Hasan Paşa Hanı'na geçen Davutoğlu ve Eker, burada bir kitapevini ziyaret etti. Kitapevinde yeğenlerine kitap alan bir gence Bakan Davutoğlu, ''Yeğenlerine kitapları ben alacağım'' dedi.
 
Kürtçe Sözlük hediye edildi
 
Kitapevi sahibi de Bakan Davutoğlu'na Kürtçe sözlük hediye etti. Bir süre sözlüğü inceleyen Bakan Davutoğlu, ''Ben TRT Şeş'i takip ediyorum. Orada bazı cümleleri anlayabiliyorum'' diye konuştu. Bu arada Osman Baydemir de, Hasanpaşa Hanı'ndaki bir gümüşçüden kehribar tespih alarak, bakanlar Davutoğlu ve Eker'e hediye etti.
 
Daha sonra Diyarbakır Surları'na giderek Keçi Burcu'nda gazetecilere açıklama yapan Davutoğlu, cemrenin, havaya, suya, toprağa düşmesi gibi Diyarbakırlıların her birinin kalbine de ülkenin, bölgenin ve dünyanın geleceği konusunda yeni bir umut ışığı düştüğünü, bunu görmenin kendisine mutluluk ve büyük bir enerji verdiğini söyledi.
 
Dünyanın her yerinde 75 milyon vatandaşı temsil etmenin onurunu taşıyan Dışişleri Bakanı olarak Diyarbakır'da tüm yorgunluğunu atmış olarak ve büyük bir enerji almış olarak döneceğini ifade eden Davutoğlu, Diyarbakır'da gördüğü bu umudun kalıcı bir huzura dönüşmesi dileğinde bulundu. Bunun için ne gerekiyorsa AK Parti hükümeti olarak bu konuda üzerlerine düşeni yapmaya kararlı olduklarını kaydeden Davutoğlu, bütün toplum kesimlerinin de aynı kararlılığa sahip olmasını istediklerini söyledi.
 
Ortadoğuya domino etkisi
 
''Son günlerde yaşadığımız olumlu gelişmeler arka arkaya gelir, şiddetin, çatışmanın olmadığı her meselenin özgürce, demokratik bir ortamda tartışılabildiği, her konunun gündeme getirilebildiği, aynı zamanda bütün sorunların demokratik yöntemlerle çözülebildiği bir ortama kavuşuruz'' diyen Davutoğlu, ''Bu artık sadece Türkiye'nin meselesi değil. Böyle bir ortama kavuşulduğunda öylesine büyük bir domino etkisi yapacak ki; bölgedeki demokrasi talep eden, Türkiye'yi örnek alarak aynı şeyleri ülkelerinde zor şartlarda talep eden Suriyeli, Mısırlı, Tunuslu, Libyalı, Yemenli kardeşlerimize umut ışığı olacak. Sürece katkıda bulunanlara teşekkür ediyorum. İtinayla bu süreci sürdürmemiz gerektiğini düşünüyorum'' şeklinde konuştu.
 
Bu yaranın artık kapatılması, şifa bulması, değişik dönemlerde yaşanan acıların üzerine hep beraber bir derman olacak adımların atılmasının şart olduğuna söyleyen Davutoğlu, şöyle dedi:
 
Artık bu yaranın kapatılması lazım

 
''Ama bu tür sorunlar birçok mihrak tarafından bazen sürmesinde fayda mütala edilebiliyor. Geçmiş yıllarda bazı süreçlerin hangi aşamaya geldikten sonra bazı sabotajlarla karşılaştığı aşikar. İşte Paris'teki infazlar da dahil olmak üzere birçok konunun ne kadar dikkatli olmamız gerektiğini gösteren örnekler var. Kastettiğim odur. Yoksa ben bugün Türkiye'nin doğusuyla, batısıyla, kuzeyiyle, güneyiyle bu çözüm sürecini sahiplendiğini görüyorum. Bu sahiplenme doğrudan bu soruna katkıda bulunacak aktörler de dahil her kesimi kapsıyor. İlk defa bu kadar toplumsal psikoloji uygun bir zemin buldu. Bunu daha tahkim etmemiz, teması kesmememiz, sürekli olarak diplomasi olarak kullandığım ritmik diplomasiyi bu sefer başka bir şey için kullanayım. Ritmik diplomasiyi hareketlilikle toplumsal kaynaşmaya ivme kazandırmak lazım.''
 
-''En coşkulu Nevruz olacak''-
 

Davutoğlu, Nevruz ile ilgili bir soru üzerine ''Bu Nevruz'un son 30 yılın belki en coşkuyla kutlanacak Nevruz olduğunu şimdiden görebiliyorum. İnşallah her yerde Türkiye'nin her yerinde Nevruz bir barış ortamı, cemrenin yüreklere muhabbet odu olarak düştüğü bir Nevruz olarak geçer'' diyerek her kökenden, her bölgeden vatandaşların el ele halay çektiği, türküler okuduğu ve geleceğe umutla baktığı, gelecek planları yaptıkları bir gün olacağını, öyle ümit ettiğini bildirdi.
 
Nevruz'un güzel de bir örnek teşkil edeceğini vurgulayan Davutoğlu, ''Eylem yapmalıyız ama muhabbet eylemi olmalı ve hep beraber bu muhabbeti teşvik edecek ortak eylem, genelde protesto eylemi olarak algılandığı için, eylem eğer bir aktivite ise bunu beraber bir muhabbet aktivitesi haline dönüştürmemiz lazım'' şeklinde konuştu.
 
-Çözüm sürecinin Suriye'ye etkisi-
 

Çözüm süreci Suriye'yi nasıl etkileyecek sorusu üzerine Davutoğlu, bölgedeki her olayın artık bir diğer olayı etkilediğini, hiçbir olayın bir diğerinden bağımsız gelişmediğini vurguladı. Türkiye'nin Suriye konusunda izlediği ilkeli bir politikanın olduğunu, hiçbir etnik ve dini bir ayrım gözetmediklerini belirten Davutoğlu, uzun süre Beşşar Esed'i ikna etmeye çalışırken de çoğulcu bir toplum kurması, başta Kürtler olmak üzere kendi vatandaşlarına kimlik vermekten başlamak üzere bütünü kucaklaması telkininde bulunduklarını söyledi.
 
Ancak Esed'in kendi halkına zulüm etmeye devam ettiğini, temel sorunun etnik ve mezhebi temelde değil, aksine otokratik rejim ile demokratik hak talebinde bulunan kitleler arasında bir çelişki olduğuna inandıklarını dile getiren Davutoğlu, Kürtlerin her birinin sorunu bir anlamda Suriye'nin bütünü içinde ele alınması gereken bir sorun olduğuna dikkat çekti.
 
''Diyarbakır'da 21 Mart'ta düzenlenecek etkinliğe hükümetten katılım olacak mı?'' sorusunu Davutoğlu, ''Onu doğrusu şu ana kadar değerlendirmiş değiliz. Sayın başbakanımız takdir ederlerse mutlaka ona göre bir düzenleme yapılır'' şeklinde yanıtladı.
 
Halktaki umut herşeyi anlatıyor
 
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ise, Diyarbakır'da sokakta karşılaştıkları herkesin çok büyük umut, coşku ve destekle Kürt meselesinin çözümü sürecini takip ettiğini söyledi. Bu konuda son birkaç gün içinde yaşanan gelişmeler de dikkate alındığında sürecin beklendiği gibi umutla geliştiğini vurgulayan Eker, şöyle dedi:
 
Bu topraklar medeniyetler inşa etti
 
''Gerçekten mutluluk duyuyoruz. Çünkü Türkiye çok kan kaybetti, acılar yaşadı, gözyaşı döküldü, ocaklar söndü, annelerin yüreği yandı, babaların yüreği dağlandı. Ama AK Parti hükümeti ve sayın başbakanımızın kararlı duruşu ve gerçekten siyasi manada liderliğiyle Türkiye 80 yıldır, 60 yılını kapalı bir yara olarak büyüttüğü, 20 yılını da açık, kanamalı bir yaraya dönüşen bu meseleyi çözme konusunda büyük bir irade gösterdi. Aslında bu bölgenin sorunlarının tamamının anası bir sorunudur. O bir sorun çözüldüğü zaman diğer bütün sorunlar çözülür. Burada on binlerce yıldır insanlık yaşıyor. Medeniyetler inşa etti. Ama son 30 yılda bu şehir mülteci kampına dönüştü. Yani şu anda küller altında kalmış bir mücevher gibi. Tarihi eserlerini, on binlerce yıllık medeniyet birikimini bu şehir küller altında hala barındırıyor.''

HABERE YORUM KAT