1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sur’dan yine kilamlar yükseliyor
Sur’dan yine kilamlar yükseliyor

Sur’dan yine kilamlar yükseliyor

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde çatışmalardan zarar gören Dengbêj Evi hızla restore edilerek, ziyaretçilere kapılarını açtı.

A+A-

 Kürt kültürünün, sözlü edebiyatın, tarihin taşıyıcısı ve hafızası olan dengbêjler, yine klamlarını birbiri ardına sıralıyor.
Kürt tarihini, kültürünü, folklorunu, edebiyatını, müziğini, yüzyıllar boyunca hafızalarına kazıdıkları olayları klama dönüştürüp kuşaktan kuşağa aktaran dengbêjler, Sur’da yeniden toplandı.

Çatışmalardan önce Suriçi'nde Melik Ahmet Caddesi'nden Balıkçılarbaşı'na giderken tarihi Behrampaşa Cami'nin hemen yanındaki eski bir Diyarbakır evinin avlusunda toplanan 27 dengbêj haftanın 6 günü 09.00 ile 17.00 saatleri arasında klamlarını seslendiriyordu.
 
YENİDEN KİLAM SESİ YÜKSELİYOR
 
Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen eve dengbêjler yeniden gelmeye başladı. Kilam sesini duyan da eski günlerde olduğu gibi yine bağdaş kurarak, eşsiz sese kulak verdi.
Dengbêjler Evi Yönetimi'nde yer alan Ahmet Yılmaz, dengbêjlerin yeniden kilamlarını söyleyeceğini aktardı.  
 
Bakanlar Kurulu'nun 21 Mart'ta aldığı kamulaştırma kararı ile dengbêjler evinin bir bölümü de kamulaşan parseller içinde kaldı.

HABERE YORUM KAT