1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sur’dan tahliye edilen Mazlum Dolan ve 4 kişi tutuklandı
Sur’dan tahliye edilen Mazlum Dolan ve 4 kişi tutuklandı

Sur’dan tahliye edilen Mazlum Dolan ve 4 kişi tutuklandı

Diyarbakır merkez Sur İlçesi'nden 19 Şubat günü tahliye edilen aralarında DİHA muhabiri Mazlum Dolan’ın da bulunduğu 5 kişi tutuklandı.

A+A-

Diyarbakır'ın 6 mahallesinde sokağa çıkma yasağı süren merkez Sur İlçesi'nin çatışmaların sürdüğü Hasırlı Mahallesi'nde 19 Şubat'ta tahliye edilen 5 kişi dün savcılığa çıkarıldı. Cumhuriyet Savcısı tarafından ifadeleri alınan Dicle Haber Ajansı Muhabiri Mazlum Dolan ile E.K.,H.A., S.A. ve F.A. daha sonra tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi.
 
Nöbetçi Diyarbakır 1'inci Sulh Ceza Hâkimliği’nde sorguları yapılan 5 şüpheli 'Terör örgütü üyeliği' suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi. Tutuklanan 5 kişinin battaniye ile taşıdığı yaralı Fatma Ateş ise yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetmişti.


Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada şöyle dendi:
 
“İlimiz Sur İlçesinde sokağa çıkma yasağı bulunan ve halen BTÖ (Bölücü Terör Örgütü) mensupları tarafından Kolluk Kuvvetlerine karşı silahlı ve bombalı eylem gerçekleştirilen bölgeden 18/02/2016 tarihinde F.A., M.D., F.A., S.A. E.K. ve F.A.'nın çıktıkları, yaralı olarak çıkan 1952 doğumlu F.A.'nın kaldırıldığı hastanede öldüğü, otopsi işlemlerinin ardından cenazenin ailesine teslim edildiği, diğer şüpheliler hakkında Cumhuriyet Başsavcılığımızca 2016/5051 numarasıyla soruşturma başlatılmakla;
 
Şüpheliler F.A., M.D., F.A., S.A. ve E.K hakkında Silahlı Terör Örgütüne üye olma iddialarından dolayı yürütülen soruşturma kapsamında Cumhuriyet Başsavcılığımızca alınan ifadelerinin ardından Türk Ceza Kanunu'nun 314/2 (Silahlı Terör Örgütüne üye olma) maddesi kapsamındaki eylemleri iddiasından tutuklanmaları talebi ile Diyarbakır Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilmişlerdir. Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğinin 2016/44 sorgu numarası ile tamamlanan sorgularının ardından şüpheliler F.A., M.D., F.A., S.A. ve E.K hakkında Türk Ceza Kanunu'nun 314/2 (Silahlı Terör Örgütüne üye olma) maddesi kapsamındaki eylemleri iddiasından ayrı ayrı tutuklanmalarına karar verilerek konumlarına uygun kapalı ceza infaz kurumuna gönderilmişlerdir”

 

(Engin Öztürk)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler