1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sur’daki yıkımın altından da rant çıktı
Sur’daki yıkımın altından da rant çıktı

Sur’daki yıkımın altından da rant çıktı

Diyarbakır Sur’da yapılmak istenen kentsel dönüşümün altında rant çıktı. Mimarlar Odası, insanların dönmemek üzere evlerinden gönderilerek Sur içinin tamamen rant alanına dönüştürülmeye çalışıldığını açıkladı.

A+A-

Diyarbakır Sur’da polis ve askerin tank, roket ve zırhlı araçlarla operasyonu devam ediyor. PKK’nın çıkarılması için yapıldığı söylenen Sur’da operasyonlar sırasında çok sayıda ev ve işi yeri yıkıldı, ya da yıkmaya devam ediyor.

 

Hükümete yakın basında çıkan haberlerde Sur için kentsel dönüşüm projesinin hazır olduğunu yazıyor. Ancak Diyarbakır’daki STK’lar projenin hazır olmadığını belirterek yıkımın altından Rant olduğunu vurguluyor. Haberdar’a konuşan Mimarlar Odası Diyarbakır Şube Başkanı Merthan Anık, Sur içinin tamamını rant alanına dönüştürülmek istendiğini ifade ederek, “Bölgede yaşayanlar bir daha dönmemek özere göndermek isteniyorlar” dedi. 
 
 
“BAKANLIĞIN HAZIRLADIĞI BİR PLANI YOK” 
 
Diyarbakır Mimarlar Odası Başkanı Merthan Anık, Diyarbakır Sur İçi’nin 2012 yılında riskli alan ilan edildiğini ifade etti ve şöyle devam etti: 
 
“Bu karar 2012 yılında alındı, ancak kentsel dönüşümü gerçekleştiremediler. Şuanda dönüşümün sağlanması için Bakanlığın hali hazırda ortada bir proje yok. Varsa da bunu herkesten gizliyorlar. Belediye’ye sunulan bir master planı yok. Bizim de bununla ilgili bir bilgimiz yok.” 
 
 
“TOKİ, BAŞKA YERDE YAPTIĞI YAPILARI SUR’DA YAPAMAZ” 
 
Anık, Diyarbakır Sur’da dönüşümün nasıl olacağıyla ilgili de şu bilgileri verdi: 
 
“Dönüşüm ancak UNESCO ve Koruma Kurulu kriterlerine göre yapılabilir. Bunun dışına çıkmazlar. Evler, Diyarbakır geleneksel mimarisine uygun, tamamen taştan yapılmalı. Evlerin avlulu, yüksekliğinin de 8 metreden fazla olmaması gerekiyor. Ticari alanlar söz edildiği gibi çok fazla olmaz. Bunların da taştan yapılması ve Sur’un yüksekliğini aşmamaları gerekiyor. Bunu TOKİ veya başkası, kim yaparsa yapsın bu kriterlere göre yapması gerekiyor. TOKİ başka yerde yaptığı gibi buraya gelip bloklar dikemez. Bütün şartlar yerinde olsa bile kentsel dönüşümün başlaması için en az bir buçuk yıl gerekiyor. Eğer bir dönüşüm yapılacaksa insanlar mağdur edilmeden geçici bir yere yerleştirilmeli ve projeler bittikten sonra tekrar evleri kendilerine iade edilmeli.” 
 
 
“SUR’U BOŞALTIP İNSANLARI TEMELLİ GÖNDERMEK İSTİYORLAR”
 
Sur’da yaşanan çatışma ve yıkımlarla ilgili de Anık, İnsanların bir daha dönmemek özer evlerinden gönderilmeye çalışıldığını belirtti. 
 
Anık; “Binlerce insan evlerini terk etti. Onların tekrar evlerine geri dönmesini istiyoruz. Evleri boşaltılan ve mülklerine el konulanların evleri, işyerleri iade dilsin. Burada yapılmak istenen tamamıyla Sur içini rant alanına dönüştürmek. Sur’u boşaltıp oradaki insanları bir daha dönmemek özere göndermek istiyorlar.

 

(Haberdar)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler