1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sur'daki tespit edilen tünellerden biri
Sur'daki tespit edilen tünellerden biri

Sur'daki tespit edilen tünellerden biri

DİYARBAKIR - İhlas Haber Ajansı (İHA) kameraları, Diyarbakır’ın Sur ilçesinde yakalanan PKK'lıların ifadeleri doğrultusunda tespit edilen ve teröristlerce kullanılan tünellerden birine girdi.

A+A-

Bir insanın rahatlıkla hareket edeceği genişlikte olan tüneldeki tarihi taşlar dikkat çekti. Bir türbenin altından girilen tünelin, ilçenin farklı noktalarında çıkışlarının olduğu ileri sürüldü. 


Diyarbakır’ın adını etrafını çeviren binlerce yıllık surlarından alan ve içerisinde onlarca tarihi cami, kilise, han ve ev bulunduran Sur ilçesinde,  PKK'lıların kazdığı hendek ve kurdukları barikatlar yüzünden 2 Aralık’ta ilan edilen sokağa çıkma yasağı 78’inci gününde devam ediyor. İlçede, yasakla birlikte asker, polis ve korucularının katılımıyla başlatılan operasyonlar da sürerken, İHA kameraları, varlığı konuşulan ve yakalanan PKK'lıların ifadeleri doğrultusunda tespit edilen ancak nerede olduğu bilinmeyen tünellerden birine girdi. 

Doğduğundan beri Sur ilçesinde ikamet eden ve ilçeyi karış karış bildiğini anlatan 69 yaşındaki bir vatandaşın rehberliğinde, bir türbede bulunan gizli bölmeden girilen gizemli tünelin farklı noktalarda çıkışlarının olduğu ileri sürüldü. Bir insanın rahatlıkla hareket edeceği genişlikte olan tünelin içerisindeki tarihi taşlar da dikkat çekti. İHA tarafından görüntülenen tünelin  PKK'lıların yasaklı bölgeye giriş ve çıkış yapmak için kullandığı tünellerden biri olduğu belirtildi.

“ÇOK ESKİDEN BERİ VAR”


İHA’ya rehberlik yapan Sur sakini, tünelin PKK'lılar tarafından kazılmadığını belirterek, “Buradaki tüneller çok eski tarihlerden beri var. Bunlar  PKK'lılar  tarafından kazılmamış ama onlar kullandılar buraları. Bir ucu Saraykapı, bir ucu da Mardin Kapı civarından çıkıyor bu tünellerin. Başka çıkışları da var ama ben bilmiyorum. Bize babalarımız anlatıyordu bu tünelleri. Bu girişi de daha ben küçükken bir komşumuz göstermişti” dedi.


Öte yandan, Sur’daki tünellerden bazı tarihi kaynaklarda da bahsedilirken, tünellerin ilk olarak milattan sonra 639’da kullanıldığı tahmin ediliyor.


(MP-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT