1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sur’daki manzara iç açıcı değil
Sur’daki manzara iç açıcı değil

Sur’daki manzara iç açıcı değil

Sur İlçesi’nde yaşanan olaylar ve sokağa çıkma yasağının ardından her geçen gün tahribatın yeni boyutları açığa çıkıyor.

A+A-

 İlçede çoğu öğrenci okula gidemezken, esnaf iflasın eşiğine geldi. Evleri tahrip olan ilçe sakinleri zor günler geçiriyor.
Diyarbakır’ın merkez Sur İlçesi’nde yaşanan olaylar ve sokağa çıkma yasağı büyük tahribatlara neden olurken, tarihi ilçede durum pek iç açıcı değil.

Olayların ardından aileler, güvenlik endişesiyle çocuklarını okula göndermeye çekiniyor. İlçede, olaylardan Süleyman Nazif Anaokulu ve İlkokulu, Mardinkapı İlkokul ve Ortaokulu, Cumhuriyet İlkokulu, Yavuz Selim İlkokulunda okuyan 3 bin 307 öğrenci etkilendi. Bu okullarda okuyan öğrenciler geçici olarak başka okullara nakledildi. Olayların durulmasının ardından onarımı süren Mardinkapı İlkokulu dışındaki diğer okullar açıldı. Öğrenciler, başka okullara nakledilmeleri ve velilerin güvenlik endişesi ile eğitimden mahrum kaldı.


Sur halkının zor günleri


Yaşanan olaylar sonucu yerli ve yabancı turist ziyaretinin azaldığı tarihi ilçedeki bazı esnaf, iflasın eşiğine geldi. Çözüm Süreci döneminde çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlayan esnaf, o günlerin tekrar geri dönmesini istiyor. Olaylar sonucu terk etmek zorunda kaldıkları evlerine geri dönen vatandaşlar, karşılaştıkları manzara karşısında gözyaşlarına tutamadı. Olaylar nedeniyle bazı evlerde büyük hasarlar meydana gelirken, evlerini harabe halinde görenler büyük bir yıkım yaşıyor. Kısıtlı imkanlarla yaparak, başlarını soktukları evlerinin harabe hali gören vatandaşlar, büyük bir sıkıntı ile ne yapacaklarını düşünüyor.

Ev ve iş yeri zarar gören ilçe sakinleri, Valilik ve Emniyet Müdürlüğüne müracaat ederek kısıtlı imkanlarla aldıkları ev ve iş yerlerinin onarılması talebinde bulunuyor.
Vatandaşlardan Ahmet Gül, yaşanan sokağa çıkma yasağı sonucu kötü günler geçirdiklerini söyledi. Gül, şöyle konuştu:

"Bazen ekmeğimiz bitiyordu, gidip polislerden izin alıyorduk onlar da 'gidip ekmeğinizi alıp gelin' diyorlardı. Mahallede ateş edildiği vakit evimizden dışarı çıkmıyorduk. Çoğu zaman elektrik gidiyordu, ışıldak vardı ama o da bitince tekrar şarj edemiyorduk, telefonumuzda da şarj kalmamıştı. Birbirimizden de haber alamıyorduk." Olayların olduğu dönemde çocuklarını okula gönderemediğini bildiren Gül, bu tür olayların kimsenin başına gelmemesi temennisinde bulundu.

Evleri harabeye döndü

Fatihpaşa Mahallesinde oturan vatandaşlardan Ramazan Çelik ise evlerine yaklaşık 7 bin lira masraf yapıp yeniledikten sonra köye gittiklerini söyledi.

"Köyde, Sur ilçesinde olay çıktığını öğrendik. Sonra haberleri açıp izleyince evimizin bu halde olduğunu öğrendik. Evimizi bu hale getirenleri Allah'a havale ediyoruz. Bu tür olayların bir daha yaşanmaması için barış ve huzur istiyoruz" diyen Çelik, evinin onarılması için yardım çağrısında bulundu. Eşinin uzun yıllar önce öldüğünü söyleyen Heriba Çelik de kısıtlı imkanlarla evi aldıklarını anlatarak, evinin harabeye döndüğünü köyde öğrendiğini aktardı. Çocukları ve torunlarıyla beraber akrabalarının evinde kaldığını ifade eden Çelik, şöyle konuştu: "Evimizin o hale geldiğini öğrendikten sonra geri gelmeye cesaret edemedik. Biz çok zengin değiliz, çocuklarımın işi gücü yok. Şimdi biz ne yapacağız? Artık ne evimiz var içeri girelim ne de köye geri gidebiliyoruz. Kış geldi ama hepimiz dışarıda kaldık. Şimdi ne yapacağız? Allah rızası için gelip bu halimizi görsünler ve bize yardım etsinler."

Halk, artık barış ve huzur istiyor

En fazla sıkıntı yaşayan mahallelerden birinin Fatihpaşa Mahallesi olduğunu dile getiren Muhtar Fatih Açin de ilçede yaşanan olaylarda birçok iş yeri ve evin zarar gördüğünü dile getirdi. "Mahalleden göç edenler oldu. Mahallede bulunan okullarımız kapanmıştı. Çocuklarımız başka okula gitmeye çalışıyordu ama yine de gidemiyordu. Şimdilik Yavuz Selim Ortaokulumuz açıldı. Artık yavaş yavaş düzelmeye başladı" diyen Açin, vatandaşların artık barış ve huzur istediğini kaydetti.

Çocuklar okula gitmek istiyor

Olaylardan dolayı okula gidemediğini söyleyen 4. sınıf öğrencisi Nisanur Tekin (10), "Okulumu ve arkadaşlarımı çok özledim, artık okula gitmek istiyorum. Okula gidemediğim için evde derslerime çalışıyorum" şeklinde konuştu.
4. sınıf öğrencisi Berfin Bozdaş (9) ise okulu ve arkadaşlarına duyduğu özlemi şöyle dile getirdi: "Bize 'Hasanpaşa İlkokuluna gideceksiniz, seçimlerden sonra da okulunuz açılacak' dediler. Okula gitmeyeceğimiz için çok üzülüyorduk. Kendi okulumuzu, arkadaşlarımızı ve öğretmenlerimizi özlüyoruz."

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler