1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. “Sur’daki hasar tespit çalışmaları araştırılsın”
“Sur’daki hasar tespit çalışmaları araştırılsın”

“Sur’daki hasar tespit çalışmaları araştırılsın”

Sur’da yaşanan çatışmalı süreçte hasar gören evlerdeki eşyaları tespit için oluşturulan komisyon tarafından maddi değerinin altında meblağ belirlenmesine tepki gösteren HÜDA PAR Sur ilçe Başkanı, hasar tespit çalışmalarının araştırılmasını istedi.

A+A-

Diyarbakır’da ‘Eşya Tespit Komisyonu’nda bulunan kimi görevlilerin Sur’daki çatışmalarda ev ve iş yerleri tahrip olmuş halka, cüzi para teklifinde bulundukları iddiaları üzerine bir değerlendirmelerde bulunan HÜDAR PAR Diyarbakır Sur ilçe Başkanı Mahmut Akgül, yetkililerin, komisyon görevlilerini ciddi bir şekilde araştırması gerektiğini belirtti.

Akgül,  Sur’da mağdur olanlar tarafından kendilerine çok ciddi şikâyetler geldiğini belirterek, halkın daha fazla mağdur edilmemesi ve sorunların bir an evvel giderilmesi gerektiğini söyledi.

Mağdur olan insanların, “Birileri bizi bilinçli olarak PKK’nin kucağına itmeye mi çalışıyor veya paralel yapının bir oyunumu var” şeklinde düşündüklerini söyleyen Akgül, “Yetkililerin bu konu üzerinde ciddi bir şekilde durup araştırması lazım. Komisyonda gülünç rakamları veren herkimse bunların üzerine gidilmeli.” dedi.

Akgül, “Eşyaların 2’nci el olarak değerlendirildiği, hatta gülünç diye tabir edebileceğimiz rakamlar biçildiği hususunda bize de çok ciddi şikâyetler geldi. Biz bunun üzerinde duracağız. Halkın mağduriyetinin giderilmesi için yetkililere seslerini duyurmaya çalışacağız.” ifadelerini kullandı.

“Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın verdiği sözler var”

Cumhurbaşkanı ve Hükümet yetkililerinin halkın kesinlikle mağdur edilmeyeceği hususunda sözler verdiğini hatırlatan Akgül, halkın, komisyonlar tarafından yeniden mağdur edilmemesi gerektiğine vurgu yaptı.

Sur halkının yaşadığı sorunlara da değinen Akgül, “Kimi aileler aylarca otellerde kaldı. Kimi aileler ise akrabalarının evinde kaldı. İşyerleri kapatılmış, evleri yakılıp yıkılmış olan insanlardan bahsediyoruz. Bu hususta kendilerine destek olunmasını gerektiğini düşünüyoruz.” dedi.

Son olarak yetkililere seslenen Akgül, hasar tespit komisyonundaki çalışmaların iyice araştırılması, iddiaların üzerine gidilmesi ve halkın mağduriyetinin giderilmesi gerektiğini belirtti.

HABERE YORUM KAT